Webinar – Συναισθηματική Νοημοσύνη και η Καθημερινότητα μας

Κλινικός Ψυχολόγος
Τμήμα Κοινωνικών Επιστημών,
Σχολή Ανθρωπιστικών Σπουδών και Κοινωνικών Επιστημών

Το νοητικό πηλίκο (IQ) είναι σημαντικό στην απόδοσή μας στο σχολείο, πανεπιστήμιο, επάγγελμα και στην επίλυση προβλημάτων. Η καθημερινότητα μας όμως απαιτεί όχι μόνο επίλυση προβλημάτων αλλά και μια συνεχή και πετυχημένη επαφή με άλλους ανθρώπους.

Η κατανόηση των κινήτρων, αναγκών και συναισθημάτων των ανθρώπων που θα συναναστραφούμε καθημερινά μαζί τους είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να αναπτύξουμε:

1. Βέλτιστες κοινωνικές σχέσεις
  2. Σχέσεις εμπιστοσύνης, και
  3. Σεβασμό από τους άλλους

Η κατανόηση των προσωπικών μας κινήτρων, συναισθημάτων και αναγκών όμως προέχει πριν καταφέρουμε να κατανοήσουμε τους άλλους. Αυτή η κατανόηση των άλλων και του εαυτού μας ονομάζεται συναισθηματική νοημοσύνη. Εν συντομία, η ψηλή συναισθηματική νοημοσύνη απαιτείται πλέον αν θέλουμε να πετύχουμε ως μαθητές, φοιτητές, επαγγελματίες, φίλοι και σύντροφοι στις προσωπικές μας σχέσεις. Μπορούμε να την αναπτύξουμε σε κάθε φάση της ζωής μας αλλά σίγουρα η ανάπτυξη της σε μικρότερες ηλικίες αποφέρει ισχυρότερα αποτελέσματα και επιτυχίες στην τρέχουσα και μετέπειτα καθημερινή, σχολική και επαγγελματική μας ζωή.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.