Loading Events

Το Sistema Cyprus σε συνεργασία με το πρόγραμμα Μουσικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνουν το Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου το σεμινάριο με τίτλο Blending Melodies: Bridging Cultural IdentitiesComposersPerspectives, μεταξύ 16:00 – 19:00 στο Αμφιθέατρο Newton, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας .

To σεμινάριο πραγματοποιείται στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος «B-Me – Blending Melodies: Bridging Cultural Identities», το οποίο βασίζεται στη διακρατική δημιουργία και κυκλοφορία πρωτότυπων μουσικών συνθέσεων που δημιουργήθηκαν μέσω της συνεργασίας ντόπιων συνθετών με μουσικούς που έχουν προσφυγικό ή μεταναστευτικό υπόβαθρο. Το Sistema Cyprus, το El Sistema Greece και το Associação das Orquestras Sinfónicas Juvenis Sistema Portugal, ένωσαν την τεχνογνωσία τους με σκοπό την γεφύρωση των διαφορετικών πολιτισμικών ταυτοτήτων μέσω της μουσικής ποικιλομορφίας και την διαμόρφωση μιας νέας ευρωπαϊκής μουσικής ταυτότητας. Δεκαπέντε ντόπιοι συνθέτες (Κύπρος, Ελλάδα, Πορτογαλία) συνεργάστηκαν με δεκαπέντε μουσικούς με προσφυγικό ή μεταναστευτικό υπόβαθρο (5 και 5 σε κάθε χώρα-εταίρο) σε μια διαπολιτισμική εμπειρία που ενίσχυσε δημιουργικά την κοινωνική πολυμορφία. Στο σεμινάριο, οι πέντε συνθέτες των κομματιών από την Κύπρο θα περιγράψουν τις μεθόδους που χρησιμοποίησαν με τους συνεργάτες τους και θα εξηγήσουν τη διαδικασία συνεργασίας τους για κάθε σύνθεση.