Σειρά Διαδικτυακών Σεμιναρίων ΚΕΣΥ

Σεμινάριο 9 | Θετική γονεϊκότητα

Το Κέντρο Έρευνας και Συμβουλευτικών Υπηρεσιών (ΚΕΣΥ) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σας προσκαλεί την Πέμπτη, 27 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 19:00-20:30, σε διαδικτυακό σεμινάριο ενημέρωσης σχετικά με τη θετική γονεϊκότητα. Το σεμινάριο απευθύνεται σε γονείς.

Το σεμινάριο, θα δώσει την ευκαιρία στους ενδιαφερόμενους να κατανοήσουν την έννοια της θετικής γονεϊκότητας. Θα συζητηθούν θέματα που αφορούν τη συμπεριφορά των παιδιών και θα παρουσιαστούν γονεϊκές πρακτικές για τη διαχείριση σχετικών προκλήσεων και δύσκολων συμπεριφορών. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τεχνικές προς επίλυση συγκρούσεων, εφαρμογή ορίων με τρόπο που διατηρεί τον σεβασμό προς το παιδί αλλά και πρακτικές που δημιουργούν ένα ισχυρό  συναισθηματικό δεσμό μεταξύ γονέων και παιδιών.

Ομιλήτριες:

Χρύστια Παρασκευά