Loading Events

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σας προσκαλεί, την Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου 2023 σε συνάντηση γνωριμίας υπό τη μορφή Q&A Session για ενδιαφερόμενους για το πρόγραμμα Μουσικής (BMus) για το χειμερινό εξάμηνο 2023 ή το εαρινό εξάμηνο 2024.  Στη συνάντηση αυτή θα έχετε την ευκαιρία να συνομιλήσετε με την Δρα Νατάσα Οικονομίδου Σταύρου, Αντιπρόεδρο του τμήματος Μουσικής και Χορού, και να ενημερωθείτε για το πρόγραμμα σπουδών Μουσικής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, καθώς επίσης για τα δίδακτρα, τις υποτροφίες και τις προοπτικές εργοδότησης.

H συνάντηση θα διεξαχθεί διαδικτυακά μεταξύ 16:15-17:15 στον ακόλουθο σύνδεσμο [Passcode: 360099] και με φυσική παρουσία μεταξύ 17:30-18:30 στις εγκαταστάσεις του προγράμματος Μουσικής, στην αίθουσα Β34, στο Research and Technology Building.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα Μουσικής

Το πρόγραμμα Μουσικής στελεχώνεται από καθηγητές με πλούσιο ερευνητικό και συνθετικό έργο, και από καταξιωμένους καλλιτέχνες εκτελεστές. Είναι προσανατολισμένο στο να προσφέρει υψηλής ποιότητας μουσική παιδεία και επαγγελματική κατάρτιση με ένα σύγχρονο πρόγραμμα σπουδών, εφάμιλλο προγραμμάτων διεθνώς καταξιωμένων πανεπιστημίων και μουσικών ακαδημιών, το οποίο ανταποκρίνεται στις ανάγκες και στις απαιτήσεις της κοινωνίας του 21ου αιώνα.

Το περιεχόμενο σπουδών καλύπτει ένα ευρύ φάσμα μουσικών πεδίων, συνδυάζοντας τη θεωρητική και την παιδαγωγική κατάρτιση με τη μουσική δημιουργικότητα και την εις βάθος καλλιέργεια και ανάπτυξη της τεχνικής και ερμηνευτικής δεξιότητας, τόσο στη δυτικοευρωπαϊκή μουσική όσο και σε επιλεγμένα στιλ δημοφιλούς μουσικής (τζαζ, ροκ, φανκ) και παραδοσιακή μουσική. Επίσης, προσφέρει πολλές ευκαιρίες εμφάνισης μπροστά σε κοινό, μέσω της διαρκούς συμμετοχής σε μικρά και μεγάλα μουσικά σύνολα (χορωδία δυτικοευρωπαϊκής μουσικής, χορωδία τζαζ, μικρά σύνολα κλασικής μουσικής, σύνολα τζαζ, φανκ, ροκ και παραδοσιακής μουσικής).

Μέσα από τις συνεχείς επενδύσεις μας σε υποδομές στην πανεπιστημιούπολη την τελευταία δεκαετία και χάρη στη δέσμευσή μας για τεχνολογική πρόοδο, τα εργαστήριά μας έχουν εξελιχθεί σε διαδραστικούς χώρους, με πόρους και εγκαταστάσεις αιχμής, που υποστηρίζουν τη μουσική δημιουργία, έκφραση, διδασκαλία, και έρευνα.

Διεθνώς Αναγνωρισμένη Ακαδημαϊκή Αριστεία

Times Higher Education (THE) World University Rankings 2023:

Στα 501-600 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως σύμφωνα με την κατάταξη του Times Higher Education (THE) World University Rankings 2023. Αντίστοιχα, το Πανεπιστήμιο τοποθετείται 157 στην Ευρωπαϊκή Ένωση, 2ο στην Κύπρο και 4ο σε Κύπρο και Ελλάδα. Η κατάταξη αυτή ουσιαστικά τοποθετεί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανάμεσα στο 2% των καλύτερων πανεπιστημίων του κόσμου.

Γίνε σήμερα μέλος της μεγαλύτερης πανεπιστημιακής κοινότητας στην Κύπρο

Ενημερώσου έγκαιρα και ξεκίνα τις σπουδές σου δυναμικά στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το ερχόμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Έναρξη νέου κύκλου σπουδών: 25 Σεπτεμβρίου 2023