Loading Events

Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας να παράσχει ευκαιρίες για περαιτέρω εκπαίδευση σε μαθητές, πραγματοποιεί σε συνεργασία με το Εργαστήριο Εικαστικών Τεχνών “ARTio” Ημερίδα με θέμα « Συνθέτοντας αρχιτεκτονικές ιστορίες», την Κυριακή, 10 Μαρτίου μεταξύ 10:00-15:00. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στις εγκαταστάσεις του “ARTio”, Πελοποννήσου 27 στο Ηράκλειο Κρήτης και θα είναι ανοιχτή για τους μαθητές του εργαστηρίου.

Σειρά από εμβληματικές κατοικίες της σύγχρονης αρχιτεκτονικής θα χρησιμοποιηθούν σαν πρώτη ύλη για νέες ‘αρχιτεκτονικές γραφές’. Με τη μέθοδο του υβριδικού κολλάζ θα χρησιμοποιηθούν κατοικίες ‘σταθμοί’ στην σύγχρονη ιστορία της αρχιτεκτονικής ως πεδίο μελέτης, έμπνευσης και αφετηρίας νέων αρχιτεκτονικών αφηγηματικών περιπετειών.

Οι ενδιαφερόμενοι θα περάσουν μια δημιουργική μέρα και θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν και να υποβάλλουν τα ερωτήματά τους σε καθηγητές του Τμήματος Αρχιτεκτονικής για θέματα σπουδών, καθώς και για επαγγελματικές προοπτικές. Θα ανακαλύψουν επίσης την κλίση τους και θα συλλέξουν σημαντικές πληροφορίες αλλά και βιωματικές εμπειρίες, οι οποίες θα τους φανούν πολύτιμες για την επιλογή της επαγγελματικής τους κατεύθυνσης.

Θα παραχωρηθούν υποτροφίες ύψους 25% στα δίδακτρα για το πρώτο ακαδημαϊκό έτος στα προγράμματα Αρχιτεκτονική, MArch και Σχεδιασμός Εσωτερικού Χώρου, BA  σε όλα μέλη της ομάδας με την καλύτερη εργασία.

Για περισσότερες πληροφορίες:
Χριστίνα Ευριπίδου | E: [email protected] | T: 22841529