Loading Events

Ημερίδα Ενημέρωσης | Ξενάγηση στα εργαστήρια της Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Η Σχολή Επιστημών Ζωής και Υγείας σε συνεργασία με το Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας διοργανώνει ξενάγηση στα εργαστήρια της Φυσικοθεραπείας την Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου μεταξύ 18:30 – 20:00 στο Κτήριο Έρευνας και Τεχνολογίας (Research and Technology Building) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το διδακτικό προσωπικό του Προγράμματος Φυσικοθεραπείας οι οποίοι θα τους ενημερώσουν για το επάγγελμα του Φυσικοθεραπευτή καθώς και για τα πλεονεκτήματα που προσφέρει το Πρόγραμμα Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Στη συνέχεια, οι συμμετέχοντες θα ξεναγηθούν στα άρτια εξοπλισμένα εργαστήρια Φυσικοθεραπείας στα οποία πραγματοποιούνται τα πρακτικά μαθήματα των φοιτητών καθώς και στο Performance Lab, ένα υπερσύγχρονο εργαστήριο το οποίο χρησιμοποιείται για σκοπούς έρευνας.

Πρόγραμμα:

• 18:30 – 18:45 – Εγγραφές
  • 18:45 – 19:30 – Παρουσίαση προγράμματος Φυσικοθεραπείας – Ερωτήσεις
  • 19:30 – 20:00 – Ξενάγηση εργαστηρίων

Διεθνώς Αναγνωρισμένη Ακαδημαϊκή Αριστεία

Tα αποτελέσματα της ετήσιας κατάταξης του Times Higher Education (THE) World University Rankings by Subject 2023 ενισχύουν τη θέση του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διεθνώς, αφού κατατάσσεται μεταξύ των 501–600 πανεπιστήμια στον κόσμο, στον τομέα της Κλινικής και Υγείας.

Κατ’ αναλογία, η κατάταξη τοποθετεί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ως το 142ο στην Ευρωπαϊκή Ένωση, 2ο στην Κύπρο και 6ο σε Κύπρο και Ελλάδα, στον συγκεκριμένο τομέα.

Γίνε σήμερα μέλος της μεγαλύτερης πανεπιστημιακής κοινότητας στην Κύπρο!

Ενημερώσου έγκαιρα και ξεκίνα τις σπουδές σου δυναμικά στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το ερχόμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Έναρξη νέου κύκλου σπουδών: 25 Σεπτεμβρίου 2023