Loading Events

Ημερίδα Ενημέρωσης | Γιατί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι η ιδανική επιλογή για σπουδές στην Ευρώπη

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σας προσκαλεί, την Τετάρτη 07 Σεπτεμβρίου 2022 στις 19:00, σε ημερίδα ενημέρωσης. Έμπειροι σύμβουλοι εισδοχής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας θα βρίσκονται στη διάθεσή σας για να σας ενημερώσουν για τα 100+ προγράμματα σπουδών του Πανεπιστημίου, τα πλεονεκτήματα που προσφέρει καθώς και για τη φοιτητική ζωή στην Κύπρο.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι το πλέον διεθνοποιημένο πανεπιστήμιο στην Κύπρο με περισσότερους από 14,000 φοιτητές (εξ αποστάσεως και δια ζώσης), από περισσότερες από 100 χώρες, γεγονός που το καθιστά το μεγαλύτερο σε αριθμό φοιτητών πανεπιστήμιο στην Κύπρο. Είναι επίσης το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο στη νότια Ευρώπη με κύρια γλώσσα διδασκαλίας την αγγλική, καθώς και το μεγαλύτερο εκτός Ελλάδος με γλώσσα διδασκαλίας την ελληνική.

Το Πανεπιστήμιο δέχεται αιτήσεις για εγγραφές στο Χειμερινό ακαδημαϊκό εξάμηνο 2022, του οποίου τα μαθήματα αρχίζουν στις 26 Σεπτεμβρίου 2022.

Συμμετάσχετε στην Ημερίδα Ενημέρωσης και μάθετε για:

• Τα 100+ προγράμματα σπουδών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο
  • Τα Ελληνόφωνα τμήματα και προγράμματα σπουδών
  • Τα προγράμματα εξ αποστάσεως φοίτησης
  • Τις υποτροφίες, χορηγίες, καθώς και τις ειδικές υποτροφίες που προσφέρονται
  • Το εξειδικευμένο τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού «ΑΡΙΣΤΟΝ»
  • Τις νέες σύγχρονες εστίες για τους φοιτητές του Πανεπιστημίου, ίσως τις καλύτερες φοιτητικές εστίες της Ευρώπης
  • Την πιο δυναμικά αναπτυσσόμενη πανεπιστημιούπολη της Κύπρου
Ημερομηνία και Ώρα Πόλη Χώρος Διεξαγωγής
Tετάρτη, 07 Σεπτεμβρίου
Λεμεσός Ajax Hotel, Γεωργίου Νεοφύτου & Δ. Νικολάου

Πανεπιστήμιο Λευκωσίας: Διεθνώς Αναγνωρισμένη Ακαδημαϊκή Αριστεία

• Times Higher Education (THE) World University Rankings 2022
    Στα 601-800 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως, μαζί με μόνο άλλα 2 κυπριακά πανεπιστήμια. Η κατάταξη αυτή ουσιαστικά τοποθετεί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανάμεσα στα καλύτερα 3% παγκοσμίως.

Ανταγωνιστικό πλεονέκτημα και στην οικονομική πτυχή

Ενώ το επίπεδο σπουδών είναι εφάμιλλο κορυφαίων πανεπιστημίων του εξωτερικού, το κόστος σπουδών στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, λαμβάνοντας υπόψη τα δίδακτρα, το κόστος διαμονής και διατροφής, καθώς και άλλα βασικά έξοδα ζωής, είναι συγκριτικά χαμηλότερο και καθιστά την επιλογή του μια πολύ συμφέρουσα επένδυση.

Ενδεικτικά, αν κάποιος συγκρίνει το κόστος σπουδών στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με το κόστος σπουδών σε άλλους δημοφιλείς πανεπιστημιακούς προορισμούς, εύκολα θα αντιληφθεί πως είναι κατά 30% με 50% χαμηλότερο. Τρανό παράδειγμα το Ηνωμένο Βασίλειο και η Ολλανδία, αφού ακόμα και στην περίπτωση στην οποία τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα, το γενικότερο κόστος ζωής είναι κατά πολύ υψηλότερο.

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, σε συνδυασμό με το υψηλό επίπεδο διδασκαλίας και μάθησής που προσφέρει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, αποτελεί ιδανική επιλογή για όσους επιθυμούν να ξεκινήσουν ή να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Γίνε σήμερα μέλος της μεγαλύτερης πανεπιστημιακής κοινότητας στην Κύπρο

Ενημερώσου έγκαιρα και ξεκίνα τις σπουδές σου δυναμικά στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το ερχόμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Έναρξη νέου κύκλου σπουδών: 26 Σεπτεμβρίου 2022

Submit your Interest in a Programme of Study

Complete the below form indicating your preferred programme of study and we will send you additional information prior to the event.  In this way, we hope many of your queries will be answered before we have the chance to meet in person.

Request Information