Η Ημερίδα «Αγγίζω την Υγεία» και φέτος στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Χημικών και τον Σύνδεσμο Φυσιογνωστών Βιολόγων Καθηγητών Κύπρου

Στο πλαίσιο της προσπάθειας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας να παράσχει ευκαιρίες για περαιτέρω εκπαίδευση σε μαθητές, πραγματοποιεί φέτος, σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Χημικών και τον Σύνδεσμο Φυσιογνωστών Βιολόγων Καθηγητών Κύπρου, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, την ημερίδα «Αγγίζω την Υγεία 2019».

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 12 Ιανουαρίου, μεταξύ 09:30 – 14:30, στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου και απευθύνεται σε μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου, δίνοντας τους την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα επαγγέλματα των Επιστημών Ζωής και Υγείας όπως:

• Φαρμακευτική
  • Βιολογία του Ανθρώπου
  • Διατροφολογία & Διαιτολογία
  • Νοσηλευτική
  • Φυσικοθεραπεία
  • Επιστήμη του Αθλητισμού

Στόχος της ημερίδας είναι να ενθαρρύνει τους νέους να γνωρίσουν τις επιστήμες αυτές καλύτερα και να εξερευνήσουν, μέσω εργαστηριακών ασκήσεων, την πρακτική πλευρά της κάθε επιστήμης. Οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας υπό την επίβλεψη των καθηγητών του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας.

«Η πολυθεματική φύση του Τμήματος προσφέρει το κατάλληλο περιβάλλον για να γνωρίσει ο μελλοντικός φοιτητής τον τομέα της υγείας», ανέφερε ο Πρόεδρος του, Δρ. Κυριάκος Φελέκκης.

Οι ενδιαφερόμενοι θα περάσουν έτσι μια δημιουργική μέρα, και θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν και να υποβάλλουν τα ερωτήματά τους σε καθηγητές του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας για θέματα σπουδών, καθώς και για τις επαγγελματικές προοπτικές στον τομέα της υγείας.

Για πληροφορίες, καλέστε στο (+357) 22 841674 ή στείλτε email στο [email protected].