Webinar – 7th Handshake with ICT (Online): Εξερευνώντας Δεδομένα Μεγάλου Όγκου

Αναπληρωτής Καθηγητής
Τμήμα Πληροφορικής,
Σχολή Επιστημών και Μηχανικής

Το διαδικτυακό σεμινάριο είναι δωρεάν και ανοικτό για όλους, αλλά απευθύνεται κυρίως σε μαθητές γυμνασίου και λυκείου.

Η ημερίδα-θεσμός για τον τομέα των Τεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνίας “Handshake with Technology” πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Καθηγητών Πληροφορικής

Πώς μπορούμε να κινηθούμε πιο οικολογικά στις πόλεις μας; Ποια προϊόντα αγοράζουν μαζί οι πελάτες μας; Πώς αποφασίζει το YouTube ποια βίντεο θα μας προτείνει; Στο σεμινάριο αυτό θα παρουσιαστούν τρόποι με τους οποίους μπορούμε να απαντήσουμε σε δύσκολα αλλά ενδιαφέροντα ερωτήματα απεικονίζοντας και εξερευνώντας δεδομένα.

Ζούμε στην εποχή των μεγάλων δεδομένων αφού οι ηλεκτρονικές επικοινωνίες, η ψυχαγωγία, οι συσκευές που χρησιμοποιούμε καθημερινά δημιουργούν έναν κατακλυσμό από αυτά. Μέσα όμως σε αυτόν τον ακατανόητο ηλεκτρονικό όγκο κρύβονται απαντήσεις και λύσεις σε πολλά προβλήματα της καθημερινότητας. Ο μόνος τρόπος για να εξάγουμε αυτή τη γνώση είναι με το να επεξεργαστούμε, αναλύσουμε και οπτικοποιήσουμε τα δεδομένα αυτά σε κατανοητές για τον άνθρωπο μορφές όπως η τρισδιάστατη οπτικοποίηση ή η απεικόνιση σε χάρτη. Αυτές και άλλες μέθοδοι “εξόρυξης” δεδομένων αποτελούν μία ολόκληρη νέα επιστήμη που ονομάζουμε «Επιστήμη Δεδομένων» (Data Science).

Η «Χειραψία με την Τεχνολογία», ημερίδα για τον Τομέα των Τεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνίας έγινε ετήσιος θεσμός στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με περισσότερους από 1,000 μαθητές Λυκείου, και περισσότερους από 60 καθηγητές και 60 ακαδημαϊκούς να έχουν συμμετάσχει από το 2013 που διοργανώνεται. Στόχος της ημερίδας είναι να ενθαρρυνθούν οι νέοι να εφαρμόσουν τις τεχνολογικές τους δεξιότητες και να εξερευνήσουν τις μελλοντικές τους επαγγελματικές επιλογές, ούτως ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στο σύγχρονο, σύνθετο και απαιτητικό περιβάλλον εργασίας.

Για πληροφορίες αναφορικά με το πρόγραμμα BSc in Data Science πατήστε εδώ

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.