Διαδικτυακή Ημερίδα Ενημέρωσης: Γνωρίζω το Επάγγελμα του Φυσικοθεραπευτή

Φυσικοθεραπεία είναι η επιστήμη που χρησιμοποιεί πληθώρα τεχνικών για την αποκατάσταση μιας τεράστιας γκάμας προβλημάτων υγείας που αντιμετωπίζουν χιλιάδες άνθρωποι σε όλο τον κόσμο. Μεταξύ αυτών, είναι οι ασθενείς με αναπνευστικά προβλήματα τα οποία μπορεί να προέρχονται από νέες ιώσεις,  καθώς και άτομα ευάλωτων ομάδων πληθυσμού, συμπεριλαμβανομένης της τρίτης ηλικίας. Επίκεντρο της φυσικοθεραπευτικής αποκατάστασης είναι η βελτίωση της ποιότητας ζωής του ατόμου, καθιστώντας έτσι τον φυσικοθεραπευτή ως ένα πολύτιμο κρίκο στην αλυσίδα της αποκατάστασης της υγείας.

Στόχος της ενημέρωσης είναι να σας παρουσιάσουμε παραδείγματα θεραπείας και τρόπους με τους οποίους μπορεί η φυσικοθεραπεία να βοηθήσει ασθενείς ώστε να παραμείνουν λειτουργικοί και όσο το δυνατόν ανεξάρτητοι, επιτρέποντας τους έτσι μια καλύτερη ποιότητα ζωής.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας προσφέρει ένα σύγχρονο πρόγραμμα σπουδών Φυσικοθεραπείας και μεγάλο μέρος των μαθημάτων γίνεται σε πλήρως εξοπλισμένα εργαστήριο. Σπούδασε Φυσικοθεραπεία στο UNIC, #BePhysioUnique !

Tο Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σας προσκαλεί να γνωρίσετε το επάγγελμα του Φυσικοθεραπευτή και να παρακολουθήσετε τη διαδικτυακή παρουσίαση του προπτυχιακού προγράμματος. Παρακολουθώντας τη διαδικτυακή παρουσίαση, σας δίνετε η ευκαιρία να πάρετε μια γεύση από τη φοιτητική εμπειρία.

Η Δρ Χριστίνα Μιχαηλίδου, μαζί με τον κ. Μιχάλη Ευσταθίου και την κα. Ειρήνη Θεμιστοκλέους, θα απαντήσουν σε ερωτήσεις και θα δώσουν πληροφορίες σχετικά με το προπτυχιακό πρόγραμμα της Φυσικοθεραπείας.

Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα Φυσικοθεραπείας πατήστε εδώ.

Παρουσίαση:

Δρ Χριστίνα Μιχαηλίδου
Λέκτορας
Συντονίστρια Προπτυχιακού Προγράμματος «Φυσικοθεραπείας»

Μιχάλης Ευσταθίου
Αναπληρωτής Λέκτορας
Υποψήφιος Διδάκτωρ

Ειρήνη Θεμιστοκλέους
Ειδικό Διδακτικό Προσωπικό
Υποψήφια Διδάκτωρ

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συγκαταλέγεται ανάμεσα στα 1000 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, σύμφωνα με το Times Higher Education (THE) World University Rankings 2021. Πρόκειται για το μεγαλύτερο σε αριθμό φοιτητών πανεπιστήμιο στην Κύπρο, με περισσότερους από 14,000 φοιτητές (εξ αποστάσεως και δια ζώσης), και το πλέον διεθνοποιημένο της χώρας, καθώς οι φοιτητές του προέρχονται από περισσότερες από 100 χώρες.

Το Πανεπιστήμιο δέχεται αιτήσεις για εγγραφές στο Χειμερινό ακαδημαϊκό εξάμηνο 2021, του οποίου τα μαθήματα αρχίζουν στις 27 Σεπτεμβρίου 2021.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.