Loading Events

Διαδικτυακή Ενημέρωση – Γνωριμία με τα Προγράμματα Σπουδών της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Δρ. Μιχάλης Κοντός
Επίκουρος Καθηγητής
Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης

Δρ. Στέργιος Μήτας
Λέκτορας
Τμήμα Νομικής

Δρ. Βάγια Πολυζωϊδου
Λέκτορας
Τμήμα Νομικής

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας συγκροτείται από δύο τμήματα, το Τμήμα Νομικής και το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης. Έχει περισσότερα από 25 χρόνια εμπειρία στις νομικές σπουδές και απένειμε τα πρώτα πτυχία Νομικής στην Κύπρο που αναγνωρίστηκαν επίσημα σε ακαδημαϊκό επίπεδο από την Κυπριακή Δημοκρατία και σε επαγγελματικό επίπεδο από το Νομικό Συμβούλιο. Τα προγράμματα σπουδών στοχεύουν στο να εφοδιάσουν τους φοιτητές μας με εξαιρετικές ικανότητες και νομικές γνώσεις, ώστε να διασφαλίσουν αξιόλογες επαγγελματικές θέσεις πάνω στο αντικείμενο (δικηγόροι, δικαστές, νομικοί σύμβουλοι, διευθυντικά στελέχη σε ιδιωτικές και πολυεθνικές εταιρείες και δημόσιοι αξιωματούχοι).

Τα προγράμματα που προσφέρει το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας αποσκοπούν στην ανάλυση και αξιολόγηση των ζητημάτων αυτών, εστιάζουν σε εξειδικευμένες πτυχές τους και επιτρέπουν στους φοιτητές και τις φοιτήτριες τους να ακολουθήσουν μία σταδιοδρομία στους τομείς των Διεθνών Σχέσεων, των Ευρωπαϊκών Σπουδών και της Δημόσιας Διοίκησης.

Το διαδικτυακό σεμινάριο θα περιλαμβάνει:

• Παρουσίαση από Καθηγήτριες/Καθηγητές της Νομικής Σχολής όλων των Προγραμμάτων Σπουδών που προσφέρει το Τμήμα Νομικής και το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σε Προπτυχιακό, Μεταπτυχιακό και Διδακτορικό Επίπεδο, καθώς και των Κοινών Προγραμμάτων που προσφέρονται σε συνεργασία με Πανεπιστημιακά και Ερευνητικά Ιδρύματα του Εξωτερικού.
  • Πληροφορίες για τους τίτλους σπουδών, τα αναλυτικά προγράμματα, τις κατευθύνσεις εξειδίκευσης, τις επαγγελματικές και ακαδημαϊκές προοπτικές και τις προϋποθέσεις εισδοχής των Προγραμμάτων Σπουδών της Νομικής Σχολής.

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα στο έμπειρο ακαδημαϊκό προσωπικό της Σχολής.

Κατεβάστε την Ετήσια Ανασκόπηση της Νομικής Σχολής 2019.

Το διαδικτυακό σεμινάριο είναι δωρεάν και ανοικτό για όλους, αλλά απευθύνεται κυρίως σε μαθητές λυκείου, φοιτητές, γονείς και επαγγελματίες του αντικειμένου

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.