Ημερίδα «Γίνομαι Φοιτητής Μουσικής για μία μέρα» στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Στο πλαίσιο της προσπάθειας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας για περαιτέρω εκπαίδευση και κατάρτιση των μαθητών και μαθητριών, διοργανώνεται ημερίδα με θέμα «Γίνομαι Φοιτητής Μουσικής για μία μέρα». Η Ημερίδα θα  πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 29 Απριλίου 2023 μεταξύ των ωρών 14:00 και 19:30 στο Κτήριο Έρευνας και Τεχνολογίας (Research & Technology Building) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Η ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές της Α’, Β’, και Γ’ τάξης Λυκείων και Μουσικών Λυκείων, απόφοιτους λυκείων καθώς και σπουδαστές ωδείων, δίνοντάς τους την ευκαιρία να ενημερωθούν για θέματα μουσικής, τις σπουδές Μουσικής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, και τις προοπτικές καριέρας στο πεδίο της μουσικής.

Οι συμμετέχοντες θα παρακολουθήσουν και θα συμμετάσχουν βιωματικά σε παρουσιάσεις και εργαστήρια σε θέματα μουσικής εκτέλεσης, μουσικής παιδαγωγικής, και μουσικής θεωρίας/ανάλυσης, ζώντας την καθημερινότητα των φοιτητών στο πρόγραμμα της Μουσικής. Θα έχουν επίσης την ευκαιρία να συζητήσουν και να υποβάλουν ερωτήματα στους καθηγητές σχετικά με το περιεχόμενο και τις επαγγελματικές προοπτικές των σπουδών μουσικής, ώστε να προσδιορίσουν τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους προοπτικές.

Οι συμμετέχοντες ενθαρρύνονται να φέρουν μαζί τους τα μουσικά τους όργανα (όπου είναι εφικτό) για να κερδίσουν τα μέγιστα από τη συμμετοχή τους στα ομαδικά βιωματικά εργαστήρια.

Για περισσότερες πληροφορίες:

Δρ. Βασίλης Καλλής, Τμήμα Μουσικής και Χορού