Επαγγελματικός Προσανατολισμός και Μάθηση την Εποχή της Πανδημίας

Ο εύστοχος επαγγελματικός προσανατολισμός και η αποτελεσματική μάθηση ήταν πάντα προτεραιότητά μας στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Ωστόσο, στη σημερινή πρωτόγνωρη περίοδο της πανδημίας αποτελεί επιτακτική ανάγκη για όλους τους νέους που καλούνται να σχεδιάσουν σωστά το μέλλον τους.

Με αρωγό την εμπειρία της ερευνητικής ομάδας της ARISTON Psychometrics, διακρίνοντας την αναγκαιότητα της λήψης σωστών αποφάσεων και τη σχεδίαση των βημάτων που οδηγούν προς την επιτυχία, το Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας θα πραγματοποιήσει σεμινάριο με θέμα  «Επαγγελματικός Προσανατολισμός και Μάθηση την Εποχή της Πανδημίας».

Σκοπός του σεμιναρίου είναι να αναδειχθούν όλες οι πτυχές της νέας πραγματικότητας, οι οποίες συνδέονται άρρηκτα με το μέλλον των νέων και την αγοράς εργασίας, καθώς επηρεάζουν άμεσα τις σημαντικές αποφάσεις που καλούνται να λάβουν εν μέσω της ιδιαίτερης μεταβατικής περιόδου.

Στόχος του σεμιναρίου είναι να ενημερωθούν οι μαθητές για τα στάδια των στοχευμένων επιλογών, να γνωρίσουν τις ικανότητες, τα ταλέντα, την προσωπικότητά τους, και το εργασιακό περιβάλλον που τους ταιριάζει, καθώς επίσης να μάθουν εφαρμόσιμες μεθόδους προκειμένου να γίνουν ακόμα πιο αποτελεσματικοί και παραγωγικοί στη μελέτη τους.

Το σεμινάριο αφορά μαθητές Β’ και Γ’ τάξης  λυκείων και τεχνικών σχολών αλλά και γονείς.

Οι συμμετέχοντες που θα εγγραφούν για να παρακολουθήσουν το σεμινάριο θα επωφεληθούν με ΔΩΡΕΑΝ κωδικό ARISTON Τεστ, ένα εξειδικευμένο σύστημα επαγγελματικής συμβουλευτικής που χρησιμοποιεί προηγμένους κανόνες, αλγόριθμους και μαθηματικά μοντέλα, προκειμένου να προσδιορίσει το επάγγελμα που ταιριάζει  στην προσωπικότητά του κάθε ενδιαφερομένου.

Εισηγήτρια:

Εύα Φουντουλάκη, MSc Counselling Psychology
Διευθύντρια,
Ariston Psychometrics

Συντονισμός/Παρουσίαση:

Νίκη Ζαχαριάδου,
Σύμβουλος Εισδοχής Φοιτητών,
Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.