11η Ετήσια Διημερίδα για το Σακχαρώδη Διαβήτη και τα Μεταβολικά Νοσήματα

Το Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας, η Ελληνική Διαβητολογική Εταιρεία (Ε.Δ.Ε.), η Ελληνική Εταιρεία Εσωτερικής Παθολογίας (Ε.Ε.Ε.Π.), το Ινστιτούτο Μελέτης, Έρευνας και Εκπαίδευσης για το Σακχαρώδη Διαβήτη και τα Μεταβολικά Νοσήματα Ελλάδος και Κύπρου (Ι.Μ.Ε.Ε.Σ.Δ.Μ.Ν.), η Παθολογική Εταιρεία Κύπρου, η Γαστρεντερολογική Εταιρεία Κύπρου και ο Ιατρικός Σύλλογος Λευκωσίας- Κερύνειας Ιπποκράτη, διοργανώνουν την 11η Ετήσια Ημερίδα για το Σακχαρώδη Διαβήτη και τα Μεταβολικά Νοσήματα.

Η Διημερίδα, που τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργού Υγείας κ. Μιχάλη Χατζηπαντέλα, θα πραγματοποιηθεί στις 21-22 Οκτωβρίου στο CINE Studio του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Aπευθύνεται σε ιατρούς όλων των ειδικοτήτων, σε νοσηλευτές, διαιτολόγους / διατροφολόγους, σε ποδολόγους, σε φοιτητές όλων των πιο πάνω ειδικοτήτων και γενικά σε επαγγελματίες υγείας.

Η παρακολούθηση των εργασιών της Ημερίδας είναι ελεύθερη. Θα χορηγηθούν 7 Μόρια Σ.Ι.Ε. και θα δοθούν ώρες συνεχιζόμενης Νοσηλευτικής Εκπαίδευσης για νοσηλευτές.

Στην Ημερίδα, στην οποία συμμετέχουν καταξιωμένοι επιστήμονες από Ελλάδα και την Κύπρο, θα συζητηθούν επίκαιρα θέματα, καθώς και οι νέες εξελίξεις που αφορούν την πρόληψη και τη θεραπευτική αντιμετώπιση διαφόρων παθολογικών καταστάσεων (όπως COVID-19, παχυσαρκία, μικροβίωμα, σακχαρώδης διαβήτης, υπέρταση και δυσλιπιδαιμία). Επίσης, θα παρουσιαστούν τρέχουσες έρευνες που διεξάγονται στην Κύπρο σχετικά με τα μεταβολικά νοσήματα.