Loading Events

Το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει διαδραστική ημερίδα με θέμα «Ξεκλειδώστε το μέλλον της εκπαίδευσης: Μια περιπέτεια σε escape room», η οποία θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου, η ώρα 15:00-18:00.

Η ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές/τριες λυκείου που φοιτούν σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία. Στόχος είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες να γνωρίσουν το επάγγελμα του εκπαιδευτικού μέσω μιας καινοτόμου δράσης, η οποία θα αναδεικνύει τον τρόπο με τον οποίο «δωμάτια απόδρασης» (escape rooms), μπορούν να αξιοποιηθούν για να ενθαρρύνουν την ενεργητική μάθηση, την ομαδική εργασία, τη διάδραση, την κριτική σκέψη και τη δημιουργική λύση προβλημάτων.

Η ημερίδα θα περιλαμβάνει 3 δραστηριότητες:

Εκπαιδευτικό δωμάτιο απόδρασης (Educational Escape Room)
Μέσα από ένα ειδικά σχεδιασμένο escape room στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, οι μαθητές θα εξερευνήσουν, θα αναλύσουν και θα συνδυάσουν γνώσεις από διαφορετικά επιστημονικά πεδία για τη δημιουργική λύση προβλημάτων και για τη λύση ενός εκπαιδευτικού μυστηρίου.

Από φύλλο χαρτί στη δημιουργική περιπέτεια στο σχολείο
Οι συμμετέχοντες θα παρατηρήσουν βιωματικά το πώς ένα απλό φύλλο χαρτί μπορεί να μεταμορφωθεί σε άπειρα πεδία δημιουργίας. Αυτή η δραστηριότητα ξεπερνά τα συνηθισμένα όρια της μάθησης και εισάγει με ένα καινοτόμο τρόπο τους μαθητές σε ένα συναρπαστικό ταξίδι που συνδυάζει εικαστικές τέχνες, επιστήμη και παιχνίδι. Είναι μια ευκαιρία να ανακαλύψουν πώς τα απλά υλικά μπορούν να μετατραπούν σε εκπληκτικά εκπαιδευτικά εργαλεία, δίνοντας ζωή στην παιγνιώδη και δημιουργική μάθηση.

Γνωριμία με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας
Οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους διδάσκοντες και τις διδάσκουσες του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, να μάθουν για τα προγράμματα σπουδών της Δημοτικής και Προδημοτικής Εκπαίδευσης και να γνωρίσουν τις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Η συμμετοχή στην ημερίδα είναι δωρεάν.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε με την κ. Έλενα Κωνσταντίνου, Ανώτερη Σύμβουλος Εισδοχής Φοιτητών στο τηλέφωνο +357 22 841526 και στο email: [email protected]

Η εγγραφή για αυτήν την εκδήλωση είναι πλέον κλειστή.