Loading Events

Διαδικτυακή Ημερίδα Ενημέρωσης | Q&A Session για ενδιαφερόμενους από Κύπρο και Ελλάδα

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σας προσκαλεί, την Τρίτη 10 Ιανουαρίου 2023 στις 19:00, σε διαδικτυακή ημερίδα ενημέρωσης υπό μορφή Q&A session για ενδιαφερόμενους από την Κύπρο και Ελλάδα. Στην ημερίδα θα έχετε την ευκαιρία να συνομιλήσετε με έμπειρους σύμβουλους εισδοχής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και να ενημερωθείτε για μια σειρά από πλεονεκτήματα που προσφέρει, τα οποία το καθιστούν την ιδανική επιλογή για προπτυχιακές, μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές στην Ευρώπη.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα έχετε την ευκαιρία να ενημερωθείτε σχετικά με:

Παρουσιάζουν:

Ντέπη Φτανού
Σύμβουλος Εισδοχής Φοιτητών

Εύη Λυρώνη
Ανώτερη Σύμβουλος Εισδοχής Φοιτητών

Μαρία Φάκα
Σύμβουλος Εισδοχής Φοιτητών

Διεθνώς Αναγνωρισμένη Ακαδημαϊκή Αριστεία

Times Higher Education (THE) World University Rankings 2023: Στα 501-600 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως σύμφωνα με την κατάταξη του Times Higher Education (THE) World University Rankings 2023. Αντίστοιχα, το Πανεπιστήμιο τοποθετείται 157 στην Ευρωπαϊκή Ένωση, 2 ο στην Κύπρο και 4ο σε Κύπρο και Ελλάδα. Η κατάταξη αυτή ουσιαστικά τοποθετεί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανάμεσα στο 2% των καλύτερων πανεπιστημίων του κόσμου.

WUR 2022 CY UNIVERSITIES
Τομέας Κύπρος Κύπρος και Ελλάδα Ευρωπαϊκή Ένωση Παγκόσμιο
Επιχειρήσεων και Οικονομικών 1 1 35 151-175
Εκπαίδευσης 1* 1* 40 176-200
Ψυχολογίας 2 2 69 251-300
Κλινικής και Υγείας 2 6 142 501-600
Κοινωνικών Επιστημών 3 6 132 501-600

*μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου

Ανταγωνιστικό πλεονέκτημα και στην οικονομική πτυχή

Ενώ το επίπεδο σπουδών είναι εφάμιλλο κορυφαίων πανεπιστημίων του εξωτερικού, το κόστος σπουδών στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, λαμβάνοντας υπόψη τα δίδακτρα, το κόστος διαμονής και διατροφής, καθώς και άλλα βασικά έξοδα ζωής, είναι συγκριτικά χαμηλότερο και καθιστά την επιλογή του μια πολύ συμφέρουσα επένδυση.

Ενδεικτικά, αν κάποιος συγκρίνει το κόστος σπουδών στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με το κόστος σπουδών σε άλλους δημοφιλείς πανεπιστημιακούς προορισμούς, εύκολα θα αντιληφθεί πως είναι κατά 30% με 50% χαμηλότερο. Τρανό παράδειγμα το Ηνωμένο Βασίλειο και η Ολλανδία, αφού ακόμα και στην περίπτωση στην οποία τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα, το γενικότερο κόστος ζωής είναι κατά πολύ υψηλότερο.

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, σε συνδυασμό με το υψηλό επίπεδο διδασκαλίας και μάθησής που προσφέρει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, αποτελεί ιδανική επιλογή για όσους επιθυμούν να ξεκινήσουν ή να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Γίνε σήμερα μέλος της μεγαλύτερης πανεπιστημιακής κοινότητας στην Κύπρο

Ενημερώσου έγκαιρα και ξεκίνα τις σπουδές σου δυναμικά στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το ερχόμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Έναρξη νέου κύκλου σπουδών: 6 Φεβρουαρίου 2023

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.