Loading Events

Διαδικτυακή Ημερίδα Ενημέρωσης | Διαιτολογία και Επιστήμη Διατροφής: Τα Επαγγέλματα του Μέλλοντος

Το Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας και το Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σας προσκαλούν, στις 20 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 17:00-18:00, στην διαδικτυακή ημερίδα ενημέρωσης «Διαιτολογία και Επιστήμη Διατροφής: Τα Επαγγέλματα του Μέλλοντος».

Η Ημερίδα θα δώσει την ευκαιρία στους ενδιαφερόμενους να γνωρίσουν τις βασικές επιστήμες και αρχές του πεδίου και να κατανοήσουν την έννοια της Διαιτολογίας/Διατροφολογίας. Θα παρουσιαστούν τα προγράμματα Διαιτολογίας/ Διατροφής του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας.

Θα συζητήσουμε θέματα όπως γιατί να σπουδάσεις διαιτολόγος ή διατροφολόγος, η παχυσαρκία σε σχέση με τον μεταβολισμό, η ενσυνείδητη διατροφή, την γνωστική λειτουργία, ο κύκλος ζωής, η σημαντικότητα της άσκησης και της διατροφής για την υγεία του ανθρώπου και την διαχείριση του βάρους καθώς και οι διατροφικές συμπεριφορές κατά τη διάρκεια της παιδικής και ενήλικης ζωής.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι το πλέον διεθνοποιημένο πανεπιστήμιο στην Κύπρο με περισσότερους από 14,000 φοιτητές (εξ αποστάσεως και δια ζώσης), από περισσότερες από 100 χώρες, γεγονός που το καθιστά το μεγαλύτερο σε αριθμό φοιτητών πανεπιστήμιο στην Κύπρο. Είναι επίσης το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο στη νότια Ευρώπη με κύρια γλώσσα διδασκαλίας την αγγλική, καθώς και το μεγαλύτερο εκτός Ελλάδος με γλώσσα διδασκαλίας την ελληνική.

Το Πανεπιστήμιο δέχεται αιτήσεις για εγγραφές στο Χειμερινό ακαδημαϊκό εξάμηνο 2022, του οποίου τα μαθήματα αρχίζουν στις 26 Σεπτεμβρίου 2022.

Ομιλητές/ήτριες Θεματολογία
Δρ Ελένη Ανδρέου,
RDN, Κλινική Διαιτολόγος με Ειδίκευση στις Διατροφικές Διαταραχές, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Διαιτολογίας/Διατροφής Πανεπιστήμιου Λευκωσίας
  • Γιατί να διαλέξω το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για την Διαιτολογία και Επιστήμη στην Διατροφή
  • Ενσυνείδητη διατροφή – πως την βιώνουν οι φοιτητές του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας
Δρ Δόνα Χειλέτη,
RD, Κλινική Διαιτολόγος, Παιδιατρική Διαιτολόγος
Λέκτορας Διαιτολογίας/Διατροφής Πανεπιστήμιου Λευκωσίας
  • Διατροφική Συμπεριφορά από την γέννηση για πρόληψη παχυσαρκίας
Δρ Εβελίνα Χαρίδημου,
Βιοχημικός, Ειδίκευση στην Διατροφική Βιοχημεία
Λέκτορας Πανεπιστήμιου Λευκωσίας
  • Τι είναι μεταβολισμός; Τρόποι βελτίωσης και αλλαγής για καλύτερη διαχείριση του σωματικού βάρους
Δρ Έλενα Φιλίππου,

RD, Κλινική Διαιτολόγος με Ειδίκευση στα Μεταβολικά Νοσήματα
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Διαιτολογίας/Διατροφής Πανεπιστήμιου Λευκωσίας

• Σωστοί διατροφικοί στόχοι για ένα ισορροπημένο βάρος και καλή γνωστική λειτουργία
Δρ Χριστόφορος Γιαννάκη,
Αναπληρωτής Καθηγητής, Κλινικός Εργοφυσιολόγος
Συντονιστής Διδακτορικού Προγράμματος Επιστήμη της Άσκησης και της Φυσικής Αγωγής
  • O ρόλος της άσκησης στην αντιμετώπιση της παχυσαρκίας

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας πατήστε εδώ.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.