Loading Events

Διαδικτυακή Εκδήλωση: «Το μέλλον του Κοινωνικού Κράτους στην Ευρώπη της Ψηφιακής Εποχής»

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά από τη σελίδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στο Facebook και το κανάλι του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στο YouTube.

Έχει μέλλον το κοινωνικό κράτος στην Ευρώπη, μετά τις τρομερές δοκιμασίες που υπέστη με την οικονομική κρίση, την πανδημία και τώρα με τον πόλεμο στην Ουκρανία; Πως μπορεί η Ευρωπαϊκή Ένωση να σχεδιάσει την ανόρθωσή του σήμερα την εποχή της παγκοσμιοποιημένης οικονομίας της αγοράς και της ψηφιακής επανάστασης; Όταν η τελευταία (με εργαλεία την τεχνητή νοημοσύνη, την ρομποτική, την αλγοριθμική λήψη αποφάσεων, διαδίκτυο των πάντων κ.α.) που αποτελεί το θεμέλιο της ψηφιακής οικονομίας, αναστατώνει τους όρους και τις μορφές παροχής της εργασίας.

Το πρόβλημα των σχέσεων ζωντανής εργασίας και νεκρής (μηχανικής) εργασίας, η μετάβαση από την παραδοσιακή εργασία στην τηλεργασία, η άνθιση του «συνεργατικού» κοινωνικού χώρου κ.α είναι μερικές μόνο από τις επιπτώσεις της ψηφιακής καινοτομίας στις εργασιακές σχέσεις.

Αυτές τις επιπτώσεις, που είναι ταυτόχρονα και προκλήσεις και μοναδική ευκαιρία για τον ανασχεδιασμό και την οικοδόμηση ενός νέου κοινωνικού κράτος.

Τα πιο πάνω, καθώς και πολλά άλλα συναφή ζητήματα, θα συζητηθούν στην εκδήλωση με θέμα «Το μέλλον του κοινωνικού κράτους στην Ευρώπη της ψηφιακής εποχής», η οποία διοργανώνεται από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σε συνεργασία με το Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών του πανεπιστημίου την Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2023, από τις 19:30 μέχρι τις 21:00.

Συμμετέχουν:

• Άννα Διαμαντοπούλου, Πρόεδρος του ‘Δικτύου’, Πρόεδρος της ‘Επιτροπής της ΕΕ για το μέλλον του κοινωνικού κράτους’, πρ. Υπουργός, πρ. Επίτροπος ΕΕ
  • Χρήστος Ιωάννου, Οικονομολόγος, Διευθυντής Τομέα Απασχόλησης και Αγοράς Εργασίας του ΣΕΒ
  • Δημήτριος Κουκιάδης, Επίκουρος καθηγητής Νομικής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Την εκδήλωση συντονίζει ο Καθηγητής Αντώνης Μανιτάκης, Επικεφαλής του Επιστημονικού Συμβουλίου της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη Νομική Σχολή πατήστε εδώ.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας δέχεται αιτήσεις για εγγραφές στο Εαρινό Ακαδημαϊκό Εξάμηνο 2023, του οποίου τα μαθήματα αρχίζουν στις 06 Φεβρουαρίου 2023.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.