Loading Events

Online Info Session – COVID-19: Το design ως σημαντικό εργαλείο στην αντιμετώπιση της κρίσης

Σε έναν κόσμο που διαρκώς αλλάζει λόγω της πανδημίας του Covid-19, ο σχεδιασμός μηνυμάτων για την προστασία και την ασφάλειά μας αποδείχτηκε ιδιαίτερα σημαντικός. Τόσο ο κυβερνητικός μηχανισμός όσο και οργανισμοί παγκόσμιας εμβέλειας (WHO, UN κ.ά.) χρησιμοποιούν προϊόντα σχεδιασμού, όπως ενημερωτικά φυλλάδια, αφίσες, ιστοσελίδες, mobile apps, τηλεοπτικά μηνύματα κ.λπ., για να επικοινωνήσουν και να διασφαλίσουν ότι όλοι εφαρμόζουμε τους κανόνες υγιεινής στη μάχη κατά του ιού. Την ίδια στιγμή, οι επιχειρήσεις αναπροσαρμόζουν τις στρατηγικές προώθησης των υπηρεσιών και των προϊόντων τους, αναγνωρίζοντας τις νέες ανάγκες των καταναλωτών στις παρούσες συνθήκες. Η κρίση επιβεβαιώνει και αναδεικνύει την υψηλή αξία του design στην επικοινωνία. Στη νέα καθημερινότητα, οι σχεδιαστές λειτουργούν με αίσθημα ευθύνης, φροντίζοντας η οπτική επικοινωνία μηνυμάτων να είναι άμεση, απόλυτα κατανοητή και αισθητικά ελκυστική.

Στο διαδικτυακό σεμινάριο του προγράμματος Γραφικής Επικοινωνίας (Graphic Communication) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, οι εισηγητές θα συζητήσουν πώς το design χρησιμοποιήθηκε για την επίλυση προβλημάτων οπτικής επικοινωνίας στην παρούσα κρίση και πώς οι φοιτητές του προγράμματος εκπαιδεύονται να συμμετέχουν ενεργά στην αντιμετώπιση κοινωνικών ζητημάτων ως νεαροί σχεδιαστές. Η σχεδιάστρια Στέλλα Κομνηνού Αρακελιάν, απόφοιτη του προγράμματος, θα παρουσιάσει τη δουλειά της που χρησιμοποιείται στη δημόσια σφαίρα για την ενημέρωση σχετικά με τα μέτρα προφύλαξης κατά του ιού.

Δρ Νίκη Σιώκη
Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Σχεδιασμού και Πολυμέσων

Μαρία Σταυρίδη
Λέκτορας, Συντονίστρια του Προγράμματος Γραφικής Επικοινωνίας, Τμήμα Σχεδιασμού και Πολυμέσων

Στέλλα Κομνηνού Αρακελιάν
Designer, Απόφοιτη του Προγράμματος Γραφικής Επικοινωνίας του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας

Το διαδικτυακό σεμινάριο είναι δωρεάν και ανοικτό για όλους, αλλά απευθύνεται κυρίως σε μαθητές γυμνασίου και λυκείου, φοιτητές και επαγγελματίες του αντικειμένου.

Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα Πτυχίο στη Γραφική Επικοινωνία / Τμήμα Σχεδιασμού και Πολυμέσων εδώ.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.