Αγγίζω την Υγεία από το Σπίτι | Δράση 4: Η Ποιότητα Ζωής Σας στα Χέρια Μας

Φυσικοθεραπεία είναι η επιστήμη που χρησιμοποιεί πληθώρα τεχνικών για την αποκατάσταση μιας τεράστιας γκάμας προβλημάτων υγείας που αντιμετωπίζουν χιλιάδες άνθρωποι σε όλο τον κόσμο. Μεταξύ αυτών, είναι οι ασθενείς με αναπνευστικά προβλήματα τα οποία μπορεί να προέρχονται από νέες ιώσεις, καθώς και άτομα ευάλωτων ομάδων πληθυσμού, συμπεριλαμβανομένης της τρίτης ηλικίας. Επίκεντρο της φυσικοθεραπευτικής αποκατάστασης είναι η βελτίωση της ποιότητας ζωής του ατόμου, καθιστώντας έτσι τον φυσικοθεραπευτή ως ένα πολύτιμο κρίκο στην αλυσίδα της αποκατάστασης της υγείας.

Στόχος της ενημέρωσης είναι να σας παρουσιάσουμε παραδείγματα θεραπείας και τρόπους με τους οποίους μπορεί η φυσικοθεραπεία να βοηθήσει ασθενείς ώστε να παραμείνουν λειτουργικοί και όσο το δυνατόν ανεξάρτητοι, επιτρέποντας τους έτσι μια καλύτερη ποιότητα ζωής.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας προσφέρει ένα σύγχρονο πρόγραμμα σπουδών Φυσικοθεραπείας και μεγάλο μέρος των μαθημάτων γίνεται σε πλήρως εξοπλισμένα εργαστήριο. Σπούδασε Φυσικοθεραπεία στο UNIC, #BePhysioUnique !

Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα Φυσικοθεραπεία πατήστε εδώ

Δρ. Χριστίνα Μιχαηλίδου
Λέκτορας, Συντονίστρια Προγράμματος Φυσικοθεραπείας

Δρ. Βασιλική Φώλια
Λέκτορας Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Στέλιος Χατζησάββας
Ειδικό Διδακτικό Προσωπικό, Υποψήφιoς Διδάκτωρ

Ειρήνη Θεμιστοκλέους
Ειδικό Διδακτικό Προσωπικό, Υποψήφια Διδάκτωρ

To σεμινάριο απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου και γονείς.

Η σειρά εργαστηρίων «Αγγίζω την Υγεία» αποτελεί εκδήλωση-θεσμό σε Κύπρο και Ελλάδα, στοχεύοντας στο να ενθαρρύνει τους νέους να γνωρίσουν τις Επιστήμες Υγείας και κυρίως την πρακτική πλευρά της κάθε μιας, μέσα από εργαστηριακές ασκήσεις και διαδραστικά πειράματα. Η σειρά προσφέρεται πλέον και διαδικτυακά.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.