Webinar – Αγγίζω την Υγεία από το Σπίτι
Δράση 2: Εφαρμογές της Τεχνολογίας στον Αθλητισμό και την Άσκηση│ Πρόγραμμα Επιστήμη του Αθλητισμού

Δρ. Χριστόφορος Γιαννάκη,
Επίκουρος Καθηγητής, Κλινικός Εργοφυσιολόγος
Πρόγραμμα Επιστήμη του Αθλητισμού
Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας

Η Επιστήμη του Αθλητισμού αποτελεί μια διαρκώς εξελισσόμενη και σημαντική επιστήμη ανά το παγκόσμιο. Στην ανάπτυξη του τομέα της Επιστήμης του Αθλητισμού έχει σημαντικό ρόλο και η τεχνολογία και ο ειδικός εξοπλισμός που έχει αναπτυχθεί για τον αθλητισμό και την άσκηση. Οι αθλητικοί επιστήμονες πλέον έχουν στα χέρια τους σύγχρονο εξοπλισμό με τον οποίο μπορούν να χρησιμοποιήσουν για να μεγιστοποιήσουν την απόδοση ενός αθλητή αλλά και να βελτιώσουν την υγεία και τη φυσική κατάσταση ενός ατόμου.

Η παρουσίαση θα στηριχτεί στην τεχνολογία που υπάρχει ήδη στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Το πρόγραμμα της Επιστήμης του Αθλητισμού του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας, ως το πρώτο και μεγαλύτερο πρόγραμμα στον συγκεκριμένο τομέα στην Κύπρο, έχει επενδύσει πολύ στην τεχνολογία και οι φοιτητές του έχουν τη δυνατότητα μέσα από τις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις του πανεπιστημίου να γνωρίζουν από κοντά τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείτε στις αθλητικές επιστήμες σήμερα.

Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα Επιστήμη του Αθλητισμού πατήστε εδώ.

Η σειρά εργαστηρίων «ΑγγίΖΩ την Υγεία» αποτελεί εκδήλωση-θεσμό σε Κύπρο και Ελλάδα, στοχεύοντας στο να ενθαρρύνει τους νέους να γνωρίσουν τις Επιστήμες Υγείας και κυρίως την πρακτική πλευρά της κάθε μιας, μέσα από εργαστηριακές ασκήσεις και διαδραστικά πειράματα. Η σειρά προσφέρεται πλέον και διαδικτυακά.

To σεμινάριο απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, στρατιώτες και γονείς.

Σε όλες τις Δράσεις των σεμιναρίων «Αγγίζω την Υγεία από το Σπίτι» θα προηγηθεί σύντομος χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας, Δρ. Κυριάκο Φελέκκη.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.