Online Info Session – Αγγίζω την Υγεία από το Σπίτι

Δράση 1: Συναισθηματική Υπερφαγία: Όταν το Ψυγείο από ‘Φίλος’, Γίνεται ‘Εχθρός’ | Πρόγραμμα Διατροφολογία και Διαιτολογία

Δρ. Ελένη Ανδρέου
RDN, Κλινική Διαιτολόγος με Ειδίκευση στις Διατροφικές Διαταραχές
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια
Συντονίστρια του προγράμματος Διατροφολογία και Διαιτολογία Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας

Δρ. Έλενα Φιλίππου
RD, Κλινική Διαιτολόγος με Ειδίκευση στα Μεταβολικά Νοσήματα
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Διαιτολογίας/Διατροφής

Δρ. Δόνα Χειλέτη
RD, Κλινική Διαιτολόγος
Παιδιατρική, Διαιτολόγος
Λέκτορας Διαιτολογίας/Διατροφής

Δρ. Εβελίνα Χαριδήμου
Βιοχημικός, Ειδίκευση στην Διατροφική Βιοχημεία
Λέκτορας Διατροφικής Βιοχημείας

Η συναισθηματική υπερφαγία είναι εθισμός που χαρακτηρίζεται από μια ακατάσχετη επιθυμία του ατόμου να καταναλώσει φαγητό. Μπορεί να είναι συνειδητή ή μη και αποτελεί μία από τις πιο συχνές διατροφικές διαταραχές. Ελάτε να μάθουμε γιατί αυτό αποτελεί πρόβλημα και πώς θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί με πρακτικούς τρόπους, πώς μπορεί κάποιος να αρχίσει αν αυτό-αξιολογεί τον εαυτό του, τι μπορεί να κάνει το άτομο πιο μακρο-πρόθεσμα, και την χρήση του Non-diet Counselling Model για την αντιμετώπιση της σε συνδυασμό με το τεστ υπερφαγίας. Ακόμα θα μάθουμε για το τάισμα κατ’ επίκληση με θηλασμό ή μπιμπερό, την ελεγκτική (controlling) συμπεριφορά της μητέρας και η ανταπόκριση της στην πείνα του μωρού και παιδιού καθώς και τη διατροφική συμπεριφορά του μωρού από την γέννηση και ποιες από αυτές τις συμπεριφορές συνεχίζουν στη νηπιακή ηλικία. Δεν μπορεί να παραλείψουμε την αναφορά στον μεταβολισμό αφού αυτός βελτιώνεται με συνδυασμό υγιεινής διατροφής και με συστηματική σωματική δραστηριότητα για όλες τις ηλικίες (με αεροβική άσκηση και ασκήσεις αντίστασης), με σωστή αναλογία θρεπτικών συστατικών, με μικρά συχνά γεύματα και ικανοποιητικό πρωινό, με σωστή διατροφή χωρίς στερήσεις, με άφθονο νερό και με ικανοποιητικό ύπνο.

Το διαδικτυακό σεμινάριο είναι δωρεάν και ανοικτό για όλους, αλλά απευθύνεται κυρίως σε μαθητές γυμνασίου και λυκείου, φοιτητές και επαγγελματίες του αντικειμένου.

Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα Διατροφολογία και Διαιτολογία πατήστε εδώ.

Η σειρά εργαστηρίων «Αγγίζω την Υγεία» αποτελεί εκδήλωση-θεσμό σε Κύπρο και Ελλάδα, στοχεύοντας στο να ενθαρρύνει τους νέους να γνωρίσουν τις Επιστήμες Υγείας και κυρίως την πρακτική πλευρά της κάθε μιας, μέσα από εργαστηριακές ασκήσεις και διαδραστικά πειράματα. Η σειρά προσφέρεται πλέον και διαδικτυακά.

Σε όλες τις Δράσεις των σεμιναρίων «Αγγίζω την Υγεία από το Σπίτι» θα προηγηθεί σύντομος χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας, Δρ. Κυριάκο Φελέκκη.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.