Το Πρόγραμμα Μουσικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας δέχεται αιτήσεις για το Πτυχίο Μουσικής (BMus)

Το Πρόγραμμα Μουσικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με χαρά ανακοινώνει την έναρξη αποδοχής αιτήσεων εισδοχής για το ακαδημαϊκό έτος 2020/2021.

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές πρέπει πρώτα να υποβάλουν αίτηση για το πρόγραμμα Πτυχίο Μουσικής (BMus) μέσω του Γραφείου Εισδοχής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Μετά από την αρχική αξιολόγηση του υλικού της αίτησής τους, οι υποψήφιοι θα κληθούν να περάσουν από ακρόαση στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Η ακρόαση θα περιλαμβάνει επίσης μια σύντομη συνέντευξη. Λόγω των συνθηκών που άπτονται του κορωνοϊού, η διαδικασία εισδοχής θα γίνεται και προσωρινά και μέσω οπτικοακουστικού υλικού ή/και διαδικτυακά.

Ακρόαση και Συνέντευξη

Η ακρόαση στο βασικό όργανο μελέτης των αιτούντων φοιτητών αποτελείται από δύο έως τρία αντιπροσωπευτικά κομμάτια διαφόρων στιλιστικών περιόδων (ανάλογα με το όργανο), tempi και εκφραστικές/τεχνικές απαιτήσεις. Η ακρόαση διαρκεί 15-20 λεπτά και πρέπει να αποδεικνύει την τεχνική και εκφραστική επάρκεια των εκτελεστών.

Πληροφορίες

Κατά την σύντομη συνέντευξη που ακολουθεί την ακρόαση, οι αιτούντες καλούνται να απαντήσουν ερωτήσεις που σχετίζονται με:

• Τις καλλιτεχνικές και εκπαιδευτικές εμπειρίες τους
  • Τους λόγους για τους οποίους επιδιώκουν την απόκτηση πτυχίου μουσικής
  • Την άποψη τους για το πως τα εφόδια των σπουδών τους θα βοηθήσουν στην εκπλήρωση των καλλιτεχνικών και επαγγελματικών τους στόχων

Ενδεικτικά Προγράμματα Ακρόασης

Κλασικό Πιάνο

• Ένα έργο είτε από την Μπαρόκ είτε από την Κλασική περίοδο (Μεμονωμένες κινήσεις σονάτας είναι αποδεκτές)
  • Ένα έργο είτε από την Ρομαντική είτε από την Μοντέρνα περίοδο (Μεμονωμένες κινήσεις σονάτας είναι αποδεκτές)
  • Πρίμα βίστα
  • Όλες οι μείζονες και ελάσσονες κλίμακες καθώς και όλοι οι αρπισμοί σε τέσσερις οκτάβες, τα χέρια μαζί

Κλασική Κιθάρα

• Σπουδή ή έργο από τους Sor, Giuliani, ή Carcassi
  • Ένα έργο από την περίοδο της Αναγέννησης ή την περίοδο Μπαρόκ
  • Ένα έργο από το καθιερωμένο ρεπερτόριο του 19ου ή του 20ου αιώνα

Τζαζ Φωνή

• Μια Μπαλάντα
  • Ένα τραγούδι σουίνγκ
  • Ένα τραγούδι από το ρεπερτόριο της τζαζ (jazz standards) ή δημοφιλούς μουσικής (π.χ., ‘Lullaby of Birdland’, ‘It Could Happen to You’, ‘Autumn Leaves’, ‘Misty’, κ.λ.π.)

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονικά αίτηση συμμετοχής μέχρι τις 31 Ιουλίου 2020.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Πρόγραμμα Μουσικής ή/και την υποβολή της αίτησης εισδοχής, επικοινωνήστε με:

Δρ. Νατάσα Οικονομίδου Σταυρού

Debbie Ftanou