Οδηγίες για υποβολή αιτήσεων εισδοχής στο Πρόγραμμα Χορού | Χειμερινό εξάμηνο 2020

Σπούδασε χορό στο μοναδικό αναγνωρισμένο Πρόγραμμα Χορού στην Κύπρο

Το Πρόγραμμα Χορού του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με χαρά ανακοινώνει τον δεύτερο κύκλο αποδοχής αιτήσεων εισδοχής για το ακαδημαϊκό έτος 2020/2021. Λόγω των προφυλάξεων για τον κορωνοϊό, δεν θα πραγματοποιήσουμε ακροάσεις στο στούντιο και θα δεχόμαστε υποβολές βίντεο. Καλωσορίζουμε υποψηφίους από όλα τα διαφορετικά υπόβαθρα χορού!

Η αίτηση εισδοχής αποτελείται από:

1. Συμπλήρωση της αίτησης εισδοχής στο  https://www.unic.ac.cy/dance-ba-4-years/
    ή σ’αυτή τη σελίδα
  2. ‘Eνα σύντομο βιογραφικό που περιγράφει την χορευτική σας εμπειρία
  3. Αποστολή οπτικοακουστικού υλικού που να αποτελείται από όλα ή οποιοδήποτε από τα ακόλουθα:

Σύγχρονoς Χορός ή Τζαζ

1. Άσκηση στο πάτωμα
  2. Άσκηση στο κέντρο
  3. Άσκηση στο κέντρο που να περιλαμβάνει στροφές, πηδήματα και κινήσεις που ταξιδεύουν στο χώρο

Μπαλέτο

Οι ασκήσεις μπορούν να προέρθουν από τα αναλυτικά προγράμματα συστημάτων χορού όπως RAD,ISTD, ABD, IDTA, κτλ.

1. Plié Exercise
  2. Tendu/Jette Exercise
  3. Grand Βattement
  4. Adage
  5. Petit allegro

Σόλο

Παρουσίαση σόλο διάρκειας 2 λεπτών οποιουδήποτε είδους χορού δικής σας επιλογής. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει τη δική σας χορογραφία ή κάποιου άλλου. Παρακαλώ όπως αναφέρετε με σαφήνεια ποιου είναι η χορογραφία.

Οδηγίες για την δημιουργία του οπτικοακουστικού υλικού

• Βεβαιωθείτε ότι το σώμα σας εμφανίζεται ολόκληρο στο βίντεο.
  • Φορέστε την κατάλληλη ενδυμασία και βεβαιωθείτε ότι τα μαλλιά σας είναι δεμένα με ασφάλεια μακριά από το πρόσωπό σας.
    • Σύγχρονο / Τζαζ / Μοντέρνο: ρούχα που να εφαρμόζουν στο σώμα και επιτρέπουν την σωστή κίνηση του σώματος
    • Μπαλέτο: κορμάκι, καλσόν, παπούτσια μπαλέτου ή κάλτσες
  • Βεβαιωθείτε ότι έχετε αρκετό χώρο για να εκτελέσετε τις ασκήσεις και σε κατάλληλη επιφάνεια πατώματος.
  • Βεβαιωθείτε ότι έχετε επισημάνει με σαφήνεια το όνομά σας στο βίντεο σας.

Στείλτε τα βίντεο χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε σύστημα κοινής χρήσης αρχείων, όπως το One Drive ή το WeTransfer στην Δρ Dara Milovanovic στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]. Εναλλακτικά, μπορείτε να ανεβάσετε το βίντεο σας στο YouTube ή στο Vimeo με ιδιωτικό σύνδεσμο και να μας στείλετε τον κωδικό πρόσβασης.

Η νέα προθεσμία είναι 28 Αυγούστου, 2020

Οι προσωπικές ακροάσεις θα πραγματοποιηθούν στις 3 Σεπτεμβρίου στις 10 π.μ. στο UNIC Dance Studio. Η ακρόαση θα αποτελείται από μάθημα μπαλέτου και μάθημα σύγχρονου χορού.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Πρόγραμμα Χορού ή/και την υποβολή της αίτησης εισδοχής, επικοινωνήστε με:

Δρ. Dara Milovanovic

Debbie Ftanou