Διαδικτυακή συζήτηση για το Nation Branding

Συνδιοργανωτές: Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου & Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Τι κοινό μπορεί να έχει η εξωτερική πολιτική ενός κράτους με μια πολυεθνική επιχείρηση που προσπαθεί να κυριαρχήσει στην αγορά; Πώς μπορούν τα εργαλεία της διαφήμισης να αξιοποιηθούν στο πεδίο των διεθνών σχέσεων και ποιος είναι ο ρόλος της οικονομίας σε αυτό;

Με την ευκαιρία της κυκλοφορίας του συλλογικού τόμου των Βικτωρία Πιστικού (Επίκουρη Καθηγήτρια, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης), Ανδρέα Μασούρα (Επίκουρος Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου) και Μάρκου Κωμοδρόμου (Αναπληρωτής Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας), υπό τον τίτλο: Future Policies and Strategies for Nation Branding, διοργανώνεται διαδικτυακή συζήτηση την Τετάρτη 10 Νοεμβρίου και ώρα 17.00.

Κύριος ομιλητής είναι ο Υπουργός Εξωτερικών της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκος Χριστοδουλίδης. Συμμετέχουν επίσης με παρεμβάσεις οι: Καθ. Παντελής Σκλιάς (Πρόεδρος Συνόδου Πρυτάνεων Κύπρου, Πρύτανης Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου), ο Δρ. Νικόλας Νικολή (Αναπληρωτής Καθηγητής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας) και ο Καθ. Ευάγγελος Δρυμπέτας (Κοσμήτορας της Σχολής Κοινωνικών, Πολιτικών & Οικονομικών Επιστημών του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης).

Την συζήτηση συντονίζει η κα. Μαριάννα Πυργιώτη, πολιτική αναλύτρια.

Η διαδικτυακή συζήτηση συνδιοργανώνεται από το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου & το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Ελεύθερη πρόσβαση στην συζήτηση από τον εξής σύνδεσμο: https://us06web.zoom.us/j/87419393937