Αναλύθηκαν στην Αθήνα οι προοπτικές της Νομικής Επιστήμης

Το Σάββατο 11 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στη Μεγάλη Βρεταννία με επιτυχία η ειδική εκδήλωση της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με θέμα «Η εύρυθμη λειτουργία της δικαιοσύνης υπό το πρίσμα των λειτουργών της: Οι προοπτικές της Νομικής Επιστήμης σήμερα».

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, οι διακεκριμένοι ομιλητές από το χώρο της Νομικής Επιστήμης και της Δικαιοσύνης Αθανάσιος Κουτρομάνος – Επίτιμος Πρόεδρος του Αρείου Πάγου/Πρόεδρος Ε.Σ.Ρ, Ιωάννης Λασκαρίδης – Επίτιμος Αντιπρόεδρος του Αρείου Πάγου,/τέως Πρόεδρος Ε.Σ.Ρ, Θεμιστοκλής Σοφός – Αντιπρόεδρος Δ.Σ.Α και Χρήστος Παπαστυλιανός – Επίκουρος Καθηγητής Δημοσίου Δικαίου/Πρόεδρος του Τμήματος Νομικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ανέδειξαν τον πολυδιάστατο και σημαντικό ρόλο των Λειτουργών της, όπως και τις προκλήσεις που καλείται να αντιμετωπίσει η Νομική Επιστήμη σήμερα.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν δικηγόροι, εκπρόσωποι του Νομικού και Δικαστικού χώρου, καθώς και ενδιαφερόμενοι σχετικά με τις σπουδές της Νομικής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, στους οποίους παρείχαν αναλυτικές πληροφορίες οι Σύμβουλοι του Γραφείου Ελλάδας.