Βασικά Ζητήματα και Σύγχρονες Εξελίξεις στην Έρευνα του Μυοσκελετικού Πόνου

Επιστημονική ημερίδα που συνδιοργάνωσε το “Be Physio Unique” του Προγράμματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Στο πλαίσιο της συνεχούς εκπαίδευσης και ενημέρωσης των κλινικών επαγγελματιών υγείας, το Ινστιτούτο McKenzie Ελλάδας – Κύπρου και η σειρά εκδηλώσεων “Be Physio Unique” του Προγράμματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, διοργάνωσαν με επιτυχία επιστημονική ημερίδα με θέμα: «Διάγνωση & Θεραπεία του Μυοσκελετικού Πόνου: Τι μας λένε τα νεότερα δεδομένα;». Η ημερίδα ανέδειξε τα βασικά θέματα και τις τελευταίες εξελίξεις στην έρευνα του μυοσκελετικού πόνου, αλλά και τον συσχετισμός τους και τις πιθανές επιπλοκές στην εφαρμογή τους στην κλινική πρακτική.

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παρουσιάσεις από εξειδικευμένους επιστήμονες και να διαδράσουν με αυτούς, συμμετέχοντας σε σχετικές συζητήσεις. Ο απώτερος σκοπός της εκδήλωσης ήταν η διαμόρφωση ενός πλαισίου για την παρουσίαση νέων απόψεων και την ανασκόπηση των τρεχόντων πρακτικών στο πεδίο της μυοσκελετικής ιατρικής.

Η Δρ. Χριστίνα Μιχαηλίδου, Συντονίστρια του Προγράμματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ευχαρίστησε όλους τους ομιλητές για τα ενδιαφέροντα θέματα που ανέπτυξαν και σημείωσε ότι η ανταλλαγή απόψεων γύρω από τη διάγνωση και τη θεραπεία του μυοσκελετικού πόνου του αυχένα, του ώμου και της οσφυϊκής μοίρας ήταν εξαιρετικά εποικοδομητική. Τέλος, η Δρ. Μιχαηλίδου ευχαρίστησε τους φοιτητές του Ομίλου Φοιτητών Φυσικοθεραπείας, οι οποίοι ανέλαβαν το φιλανθρωπικό κομμάτι της διοργάνωσης, που στόχο είχε τη συγκέντρωση χρημάτων για στήριξη του Αντιρευματικού Συνδέσμου Κύπρου. Το ποσό των χρημάτων που συγκεντρώθηκε στο πλαίσιο του Παγκύπριου Εράνου ανέρχεται στα €532.

Χαιρετισμούς απηύθυναν επίσης ο Πρόεδρος του Παγκύπριου Συλλόγου Φυσιοθεραπευτών κ. Χρήστος Μπάρδης, ο ιδρυτής του Ινστιτούτου McKenzie Ελλάδας κ. Γιώργος Σπανός και ο Πρόεδρος του Αντιρευματικού Συνδέσμου Κύπρου κ. Μάριος Κουλουμάς.