Το UNRF ηγείται προγράμματος ERASMUS+ για την Καλή Διακυβέρνηση στον Αθλητισμό

Πραγματοποιήθηκε η Πρώτη Συνάντηση στο Ευρωπαϊκό Γραφείο Κύπρου στις Βρυξέλλες

Πραγματοποιήθηκε στις 28 Μαρτίου η πρώτη συνάντηση του ερευνητικού προγράμματος που αφορά την Καλή Διακυβέρνηση στον Αθλητισμό, και ειδικότερα στο ποδόσφαιρο, το οποίο χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+. Το πρόγραμμα, συντονίζει το Ερευνητικό Ίδρυμα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας (UNRF).

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος θα διεξαχθούν συνεντεύξεις με άτομα και φορείς που εμπλέκονται στο ποδόσφαιρο. Το πρόγραμμα θεωρείται πρωτοποριακό για το περιεχόμενο και την μεθοδολογία του, κάτι που αποτέλεσε σημαντικό κριτήριο για την επιλογή του για χρηματοδότηση από την Κομισιόν. Τα αποτελέσματα του προγράμματος θα αξιοποιηθούν από τους εμπλεκόμενους φορείς για την ανάπτυξη εργαλείων καλής διακυβέρνησης και διαχείρισης στον αθλητισμό και ειδικότερα στο ποδόσφαιρο.

Εταίροι στο πρόγραμμα είναι: ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Ποδοσφαιριστών (ΠΑΣΠ), ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Ποδοσφαιριστών (ΠΣΑΠ), και ο Σύνδεσμος Ποδοσφαιριστών της Μάλτας (MPFA). Συμμετέχουν επίσης οι οργανισμοί: CIES Football Observatory, το οποίο εδράζεται στην Ελβετία και συνεργάζεται με την FIFA, το European Sport Sector Alliance (ESSA), και το EU Athletes.

Στη συνάντηση, η οποία φιλοξενήθηκε από το Ευρωπαϊκό Γραφείο Κύπρου στις Βρυξέλλες, καθορίστηκε η πορεία των εργασιών που θα ακολουθηθεί για εφαρμογή και διεκπεραίωση των δραστηριοτήτων που προτάθηκαν σε σχέση με την καλή διακυβέρνηση στο ποδόσφαιρο.

Η επόμενη συνάντηση θα φιλοξενηθεί στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας τον ερχόμενο Οκτώβριο.