Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συγχαίρει τη φοιτήτριά του Άννα Ντουντουνάκη για τη νέα της επιτυχία

Η σπουδαία Ελληνίδα κολυμβήτρια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ πεταλούδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 25άρας πισίνας

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συγχαίρει τη φοιτήτριά του Άννα Ντουντουνάκη για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 50μ πεταλούδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 25άρας πισίνας.

Η σπουδαία Ελληνίδα κολυμβήτρια είναι διδακτορική φοιτήτρια του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και όπως όλα δείχνουν, συνδυάζει άριστα την αθλητική της καριέρα με την ακαδημαϊκή της σταδιοδρομία. Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόκειται για το δεύτερο χρυσό μετάλλιο που κατακτά σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ενώ έχει συμμετάσχει και σε δύο Ολυμπιάδες.

Ως μέρος της φιλοσοφίας του, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας στηρίζει έμπρακτα τους φοιτητές και τις φοιτήτριές του με αθλητικές υποτροφίες. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας πρωτοπόρησε με άλλα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια στην ετοιμασία πρότασης και εφαρμογής του θεσμού της διπλής καριέρας (Dual Career) για τους αθλητές που ασχολούνται με τον αθλητισμό σε επαγγελματικό επίπεδο και όχι μόνο, παράλληλα με τις σπουδές τους.

Σε σχετική δήλωσή του, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Καθηγητής Νίκος Καρτακούλλης, συγχαίρει την κ. Ντουντουνάκη για το μεγάλο αυτό επίτευγμά της, και της εύχεται να συνεχίσει να συνδυάζει τις άριστες ακαδημαϊκές της επιδόσεις με αθλητικές επιτυχίες.

«Το εγχείρημα να συνδυάσει κανείς σπουδές με πρωταθλητισμό δεν είναι καθόλου εύκολο, εντούτοις, τα άτομα που το πράττουν αποκομίζουν πολλά οφέλη τα οποία θα τους φανούν χρήσιμα στη μετέπειτά τους ζωή όπως είναι η πειθαρχία, η προσήλωση στους στόχους, η θέληση για επιτυχία, η εσωτερική δύναμη, η διαχείριση των επιτυχιών αλλά κυρίως των αποτυχιών, η υπομονή, κ.ο.κ.. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι και θα συνεχίσει να είναι θερμός υποστηρικτής του θεσμού της Διπλής Καριέρας των Αθλητών (Dual Career), και ως εκ τούτου θα βρίσκεται πάντα δίπλα σε όσους επιλέγουν να ακολουθήσουν τον δύσκολο αυτό δρόμο.»