To Πανεπιστήμιο Λευκωσίας έτοιμο να δεχθεί τους πρώτους φοιτητές Κτηνιατρικής

Το πρόγραμμα ξεκινά στις 31 Οκτωβρίου και οι πρώτοι φοιτητές από Κύπρο και Ελλάδα θα επωφεληθούν υποτροφίας 30% καθ’ όλη τη διάρκεια των σπουδών τους

Το πρώτο πρόγραμμα Κτηνιατρικής στην Κύπρο είναι έτοιμο να υποδεχθεί τους πρώτους φοιτητές στις 31 Οκτωβρίου 2022. Το πρόγραμμα (Doctor of Veterinary Medicine, DVM), που προσφέρει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, είναι πενταετές (300 ECTS) και διδάσκεται στην αγγλική γλώσσα. Έχει αξιολογηθεί και πιστοποιηθεί από το Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ) και εξασφαλίζει την αναγνώριση του τίτλου από όλες τις χώρες της ΕΕ/ΕΟΧ και παγκόσμια.

Ο Κοσμήτορας της Κτηνιατρικής Σχολής Καθηγητής Σταύρος Μαλάς δήλωσε: «Είμαστε πανέτοιμοι να υποδεχθούμε τους πρώτους φοιτητές Κτηνιατρικής στις μοντέρνες εγκαταστάσεις μας, που περιλαμβάνουν τα εργαστήρια ανατομίας και κλινικών δεξιοτήτων, την εξειδικευμένη βιβλιοθήκη για θέματα Υγείας (UNIC Health Library) και τις ειδικά διαμορφωμένες αίθουσες διδασκαλίας. Το ενδιαφέρον σε τοπικό και διεθνές επίπεδο είναι πάρα πολύ μεγάλο και οι εγγραφές μέχρι τώρα πολύ ικανοποιητικές.  Αναμένουμε ότι μέχρι τέλος Οκτωβρίου, που θα ξεκινήσει το πρόγραμμα, οι εγγραφές θα έχουν ξεπεράσει τις προσδοκίες μας. Να σημειώσω επίσης ότι, όσοι φοιτητές από Κύπρο και Ελλάδα γίνουν δεκτοί στο πρόγραμμα φέτος, θα επωφεληθούν υποτροφίας ύψους 30% επί των διδάκτρων, που θα ισχύει καθ’ όλη τη διάρκεια των σπουδών τους.»

Ο Ακαδημαϊκός Διευθυντής του προγράμματος, τέως Κοσμήτορας της Κτηνιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Cambridge, Καθηγητής Ιατρικής Μικρών Ζώων Michael Herrtage, τόνισε: «Το πρόγραμμα είναι βασισμένο στα διεθνή πρότυπα της κτηνιατρικής εκπαίδευσης και παρέχει στους φοιτητές όλα τα ακαδημαϊκά και κλινικά εχέγγυα που απαιτεί η κλινική κτηνιατρική. Οι απόφοιτοι του προγράμματος θα έχουν αποκτήσει όλες τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες, οι οποίες θα τους προσφέρουν τη δυνατότητα να συνεχίσουν την επαγγελματική τους πορεία σε οποιαδήποτε ειδικότητα της Κτηνιατρικής επιλέξουν να ακολουθήσουν.»

H Κτηνιατρική Σχολή διοργανώνει Ημερίδα Ενημέρωσης την Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου, στις 5:30 το απόγευμα στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Η εκδήλωση περιλαμβάνει παρουσίαση και ξενάγηση στους χώρους εκπαίδευσης και πρακτικής του προγράμματος.

Για περισσότερες πληροφορίες και δήλωση συμμετοχής στην Ημερίδα μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.unic.ac.cy/vet/doctor-of-veterinary-medicine-dvm/