Το Γραφείο Erasmus του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σας προσκαλεί να συμμετάσχετε στο Ευρωπαϊκό Σώμα Αλληλεγγύης

Ανοικτό για άτομα ηλικίας μεταξύ 18-30 χρονών

Το Γραφείο Erasmus του Πανεπιστημίου Λευκωσίας προσκαλεί τους φοιτητές και αποφοίτους του, ηλικίας μεταξύ 18-30 χρονών, να λάβουν μέρος στα εργαστήρια που διοργανώνονται από τον Οργανισμό Νεολαίας Κύπρου για να οργανώσουν το δικό τους δίκτυο Αλληλεγγύης με σκοπό την συνεισφορά στην αντιμετώπιση προκλήσεων στη γειτονιά τους ή ακόμα αν επιθυμούν να γίνουν φορείς θετικής κοινωνικής αλλαγής στην Κύπρο ή Ευρώπη.  Το Έργο Αλληλεγγύης δέχεται αιτήσεις επιχορήγησης για να υλοποιηθούν έργα του εν λόγω προγράμματος, από νέους που ανήκουν σε υφιστάμενες οργανώσεις είτε έχουν μία ιδέα που συζητιέται μεταξύ των φίλων.

Εθελοντισμός και Αλληλεγγύη, δύο έννοιες που συναντιούνται για να φτιάξουν έναν καλύτερο κόσμο. Οι έννοιες αυτές εκφράζονται με πολλούς τρόπους, o καθένας από αυτούς με τη δική του μορφή και μέθοδο δράσης. Κοινό χαρακτηριστικό όμως όλων είναι η συνεισφορά τους στην προάσπιση των δικαιωμάτων του ανθρώπου.

Οι νέοι μπορούν να μάθουν όλες τις απλές οδηγίες συμπλήρωσης και υποβολής της αίτησής τους, για να υλοποιήσουν ένα Έργο Αλληλεγγύης.

Δηλώστε συμμετοχή στα εργαστήρια του Ευρωπαϊκού Σώματος Αλληλεγγύης!

Το πρώτο εργαστήριο («Info session») θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 04/04 στις 18:00-19:30, διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Zoom, όπου θα γίνει ενημέρωση για το Πρόγραμμα και τις ευκαιρίες που προσφέρει. Το επόμενο εργαστήριο («How to apply»), θα πραγματοποιηθεί τις παρακάτω ημερομηνίες, διά ζώσης, σε διάφορες περιοχές της Κύπρου και ώρα 18:00-20:00. Το εργαστήριο αυτό, σκοπό έχει την παρουσίαση όλων των απαραίτητων οδηγιών για έγκυρη και έγκαιρη υποβολή της αίτησης επιχορήγησης.

• 05/04 Τρίτη – Κεντρικά γραφεία ΟΝΕΚ, Λευκωσία
  • 06/04 Τετάρτη – Κέντρο Πληροφόρησης Επ. Αμμοχώστου
  • 13/04 Τετάρτη – Κέντρο Πληροφόρησης Νέων Πάφου
  • 14/04 Πέμπτη – Κέντρο Πληροφόρησης Νέων Aγρού

Πατήστε ΕΔΩ για να δηλώσετε τη συμμετοχή σας!

Μπείτε στην ιστοσελίδα του ΟΝΕΚ και μάθετε περισσότερες πληροφορίες και βρείτε τις αιτήσεις επιχορήγησης για το 2ο γύρο υποβολής αιτήσεων του 2022.

Η δύναμη του μαζί είναι η δική μας υπερδύναμη! Μόνο μαζί μπορούμε να πετύχουμε πολλά!

Για πληροφορίες μπορείτε να καλείτε στα τηλέφωνα 22 402688 και 25 871470 ή με το Γραφείο Erasmus του Πανεπιστημίου Λευκωσίας 22841979, [email protected].