Πρόσκληση για την ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ στο Κοινό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ, ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ» για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020

Το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο σύμφωνα με τις αποφάσεις της Διοικούσας Επιτροπής, προσφέρει σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, 500 θέσεις για το Κοινό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Τραπεζική Λογιστική και Χρηματοοικονομική»

• Η προσφορά των σπουδών γίνεται με τη μεθοδολογία της εξ αποστάσεως διδασκαλίας.
  • Η έναρξη των σπουδών θα γίνει το Φθινόπωρο του 2019 (Οκτώβριο 2019)
  • Η γλώσσα διδασκαλίας είναι η ελληνική. Η γνώση της Αγγλικής γλώσσας είναι απαραίτητη για την παρακολούθηση του προγράμματος.
  • Η διάρκεια του προγράμματος είναι κατ’ ελάχιστον 2 έτη

Γίνονται δεκτοί:

• Πτυχιούχοι Πανεπιστημίων και ΤΕΙ της Ελλάδας ή της Κύπρου ή ομοταγών ιδρυμάτων άλλων χωρών.
    • Σημείωση: Πτυχιούχους Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι., εννοούνται οι πτυχιούχοι ελληνικών Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι., οι έχοντες ισότιμους τίτλους της αλλοδαπής αναγνωρισμένους από το ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. ή το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ή το Ι.Τ.Ε. αντίστοιχα ή οι κάτοχοι πρώτου κύκλου σπουδών ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής*. Με τον όρο δε Πανεπιστήμια εννοούμε Πανεπιστημιακές Σχολές, Πολυτεχνεία και την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών. *Επισήμανση: Σύμφωνα με την παρ. 7, αρ. 34 του ν. 4485/2017 «Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών δεν απονέμεται σε φοιτητή του οποίου ο τίτλος σπουδών πρώτου κύκλου από ίδρυμα της αλλοδαπής δεν έχει αναγνωριστεί από το Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων  (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.), σύμφωνα με το ν.3328/2005 (Α’80)».
  • Η επιλογή των φοιτητών θα γίνει με βάση τα ακόλουθα κριτήρια:
    • Ακαδημαϊκή επίδοση προπτυχιακών σπουδών
    • Επαγγελματική Εμπειρία
    • Συνέντευξη (εάν απαιτηθεί)

Το συνολικό κόστος του ΠΜΣ ανέρχεται σε 4.500 ευρώ. Το κόστος ανέρχεται σε 900€ ανά Θεματική Ενότητα και σε αυτό περιλαμβάνεται όλο το διδακτικό υλικό της Θεματικής.

Οι ενδιαφερόμενοι για το πρόγραμμα θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονικά αίτηση συμμετοχής, πατώντας ΕΔΩ από τις 8 Μαΐου 2019 έως τις 31 Ιουλίου 2019

Μαζί με την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης συμμετοχής στο ΠΜΣ, οι υποψήφιοι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να αποστείλουν και τα ακόλουθα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά:

• Αίτηση εισδοχής υπογεγραμμένη
  • Αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα
  • Αντίγραφο πτυχίου πρώτου κύκλου σπουδών (180-240 ECTS credits)
  • Αναλυτική βαθμολογία στην οποία αναγράφεται και ο βαθμός του πτυχίου
  • Πιστοποιητικό γνώσης της Αγγλικής γλώσσας – αφορά όσους έχουν παρακολουθήσει πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών σε γλώσσα άλλη από την Αγγλική. Απαιτείται επίπεδο γνώσης τουλάχιστον Β2
  • Αντίγραφο Δελτίου Ταυτότητας ή Διαβατηρίου
  • Πρόσφατη ηλεκτρονική φωτογραφία

Σχετικά Έγγραφα:

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα του προγράμματος: https://www.unic.ac.cy/master-degrees/banking-accounting-and-finance-ma-2-years-collaboration-hellenic-open-university ή  να επικοινωνούν ηλεκτρονικά στα emails: [email protected] ή [email protected]  ή τηλεφωνικά στα: 00357 22841974 & 00302610367315