Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ Πανεπιστημίου Λευκωσίας και Interstellar Science, Educational and Cultural Institute

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Interstellar Science, Educational and Cultural Institute (I.S.E.C.I.), δια των επίσημων εκπροσώπων τους, Καθηγητή κ. Φίλιππο Πουγιούτα, Πρύτανη και τον Πανιερώτατο Μητροπολίτη Ταμασού και Ορεινής κ. Ησαΐα υπέγραψαν την Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου 2021, Μνημόνιο Συνεργασίας.

Το Μνημόνιο Συνεργασίας επεκτείνεται σε εκπαιδευτικό, επιστημονικό και ερευνητικό επίπεδο, και αποσκοπεί στην προώθηση ενός περιβάλλοντος δημιουργίας και μετάδοσης γνώσης, υψηλού επιπέδου έρευνας, κριτικού λόγου και αναλυτικής σκέψης, διαρκούς αναβάθμισης της εκπαίδευσης, επένδυσης στο ανθρώπινο κεφάλαιο, ενσωμάτωσης τεχνολογιών αιχμής, καθώς και στη δημιουργία υποδομής γύρω από το γνωστικό πεδίο της Αστρονομίας και γενικότερα το γνωστικό πεδίο των STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) και άλλων συναφών πεδίων. Η συνεργασία αυτή θα συμβάλει στη δημιουργία υποδομών που θα υποστηρίζουν την άτυπη, μη τυπική και δια βίου μάθηση, αφού η συνεργασία μεταξύ των δύο οργανισμών θα άπτεται όλων των τομέων όπου υπάρχει κοινό εκπαιδευτικό, επιστημονικό και ερευνητικό ενδιαφέρον, με γνώμονα την αριστεία.

Στο πλαίσιο της συμφωνίας, η γνώση και εμπειρογνωμοσύνη των ερευνητικών ομάδων των δύο οργανισμών θα συμβάλει θετικά στο σχεδιασμό, οργάνωση και λειτουργία του Πλανηταρίου που θα φιλοξενεί το Interstellar, μεταξύ άλλων. Η συμφωνία προνοεί επίσης ανάπτυξη ή/και συνδιοργάνωση προγραμμάτων «Διά Bίου Μάθησης», συν-διοργάνωση και υλοποίηση εκδηλώσεων (εκθέσεων, διαλέξεων, σεμιναρίων, εργαστηρίων, ημερίδων, συνεδρίων, κτλ.) σε θέματα που αφορούν κοινούς τομείς ενδιαφέροντος, συνεργασία στην ανάπτυξη και υλοποίηση προγραμμάτων και άλλων δράσεων και διεκδίκηση ευκαιριών για αξιοποίηση εγχώριων, ευρωπαϊκών και διεθνών ερευνητικών κονδυλίων.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης του στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, στα πλαίσια της υπογραφής του Μνημονίου, ο Μητροπολίτης κ. Ησαΐας, συνοδευόμενος από τον Πρύτανη πραγματοποίησε συνάντηση με τη NICKY, το ρομπότ του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, η οποία τον περίμενε στην είσοδο. Αφού τον καλημέρισε και συνομίλησε μαζί του για λίγη ώρα, έπαιξε μαζί του ένα παιχνίδι «παντομίμας».

Ο Μητροπολίτης κ. Ησαΐας και η ομάδα του Interstellar, είχαν έπειτα την ευκαιρία να ξεναγηθούν στα εργαστήρια Εικονικής & Επαυξημένης Πραγματικότητας και Πολυμέσων, από τους υπεύθυνους ακαδημαϊκούς Δρ. Πασχάλη Πασχάλη και Δρ. Χρίστο Χρίστου, καθώς και στους χώρους της οπτικοακουστικής μονάδας Mediazone του Πανεπιστημίου. Ο Μητροπολίτης κ. Ησαΐας και η ομάδα του Interstellar πήραν μια γεύση των δυνατοτήτων της τεχνολογίας στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Φορώντας τα γυαλιά εικονικής πραγματικότητας (VR headset για την ακρίβεια), ο Μητροπολίτης κ. Ησαΐας «βυθίστηκε» στον κόσμο της εικονικής πραγματικότητας κι «επισκέφθηκε» τον πλανήτη Άρη και είδε από κοντά το ρομπότ “Curiosity.” Πραγματοποίησαν επίσης «εικονικό ταξίδι» στο «Διεθνή Διαστημικό Σταθμό».

Μετά την ολοκλήρωση της ξενάγησης και της υπογραφής του Μνημονίου, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας εξήγησε ότι πρόκειται για άριστων προδιαγραφών και πλήρως εξοπλισμένων εργαστηρίων, τα οποία επικεντρώνονται στην έρευνα των πολυμέσων και ανάπτυξη εφαρμογών επαυξημένης και εικονικής πραγματικότητας. Τα εργαστήρια απασχολούν μία άρτια καταρτισμένη, επιστημονική ομάδα προσωπικού, που ασχολείται με τον σχεδιασμό, την ανάπτυξη, την ολοκλήρωση και παρουσίαση καινοτόμων εφαρμογών στον ευρύτερο χώρο της Εικονικής και Επαυξημένης Πραγματικότητας και Πολυμέσων. Η ομάδα αυτή έχει αναπτύξει πολύ σημαντική τεχνογνωσία και συμμετέχει σε σχετικά ερευνητικά προγράμματα.

Σχολιάζοντας την υπογραφή του Μνημονίου, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας τόνισε την πάγια προτεραιότητα του Πανεπιστημίου να είναι κοινωνικά υπεύθυνο και εξήγησε ότι αυτή η συνεργασία θα συμβάλει θετικά στην ανάπτυξη και υλοποίηση κοινωφελών και καινοτόμων δράσεων σε τομείς που σχετίζονται με την Αστρονομία αλλά και τα STEAM ευρύτερα. Ολοκληρώνοντας, ο Καθηγητής Πουγιούτας ευχαρίστησε τον Μητροπολίτη Ταμασού και Ορεινής κ. Ησαΐα για την πρωτοβουλία της συνεργασίας και τόνισε τη σημασία του έργου που επιτελεί η μητρόπολή του.

Με τη σειρά του, ο Μητροπολίτης Ταμασού και Ορεινής κ. Ησαΐας δήλωσε ενθουσιασμένος με την τεχνολογία αιχμής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και εξέφρασε την αισιοδοξία του ότι η συνεργασία μεταξύ των ερευνητικών ομάδων των δύο οργανισμών θα αναβαθμίσει το έργο του Interstellar Science, Educational and Cultural Institute.