Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι εκθέσεις καριέρας του Κέντρου Επιτυχούς Σταδιοδρομίας του ΠΛ

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι εκθέσεις καριέρας στους τομείς της Διοίκησης Επιχειρήσεων, των Επιστημών Υγείας, της Λογιστικής, της Πληροφορικής και των νέων τεχνολογιών, που διοργάνωσε πρόσφατα το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Οι εκθέσεις καριέρας στόχο είχαν την υποβοήθηση και διευκόλυνση της πρόσβασης των φοιτητών και αποφοίτων του Πανεπιστημίου στην τοπική και τη διεθνή αγορά εργασίας, καθώς και την ενδυνάμωση της επαφής τους με εκπροσώπους του επιχειρηματικού χώρου.

Στις εκθέσεις συμμετείχαν 75 επιχειρήσεις, οι οποίες ενημέρωσαν τους ενδιαφερόμενους φοιτητές για τις ευκαιρίες απασχόλησης στους σχετικούς τομείς. Κατά τη διάρκεια των εκθέσεων, οι επαγγελματικοί σύμβουλοι σταδιοδρομίας και τα στελέχη των εταιρειών ενημέρωσαν τους συμμετέχοντες για πρακτικά θέματα σχετικά με την πρόσβαση και την ομαλή τους ένταξη στην αγορά εργασίας και για τις διαθέσιμες ευκαιρίες πρακτικής άσκησης και εργοδότησης. Εκπρόσωποι επιχειρήσεων παρουσίασαν παράλληλα τη φύση της εργασίας και τις δεξιότητες που απαιτούνται στους διάφορους κλάδους.

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν εταιρίες που έχουν καθιερωθεί στον τομέα τους, να δικτυωθούν με επαγγελματίες του χώρου, να συζητήσουν για ευκαιρίες εργοδότησης, να κατανοήσουν καλύτερα τη βιομηχανία του επαγγέλματος στο οποίο επιθυμούν να ενταχθούν, να δώσουν τα βιογραφικά τους σημειώματα και να προβούν σε συνεντεύξεις επί τόπου για πιθανή συνεργασία με εταιρείες που τους ενδιαφέρουν.

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, η Δρ. Μαρία Σιοπαχά, Διευθύντρια του Κέντρου Επιτυχούς Σταδιοδρομίας, δήλωσε: «Στόχος μας είναι η καλλιέργεια κουλτούρας ανάμεσα στη φοιτητική μας κοινότητα και η ανάπτυξη επαγγελματικής εμπειρίας και εξοικείωσης με την αγορά εργασίας κατά την διάρκεια των σπουδών. Άμεσο συνεπακόλουθο της κουλτούρας αυτής είναι η πρακτική εφαρμογή των ακαδημαϊκών γνώσεων των φοιτητών ώστε να βρίσκονται σε θέση ετοιμότητας για ομαλή ένταξή τους στην αγορά εργασίας και για αποτελεσματική ανταπόκριση στις απαιτήσεις της. Οι εκθέσεις μας ήταν στοχευμένες ανά κλάδο της αγοράς, προσέγγιση η οποία ήταν αποτελεσματική και εποικοδομητική, τόσο για τους φοιτητές όσο και για τις συμμετέχουσες επιχειρήσεις, από τις οποίες λάβαμε εξαιρετικά σχόλια ανατροφοδότησης αναφορικά με την επιτυχία των εκθέσεων».

Ενδεικτικά, η Ζωή Αλεξάνδρου, υπεύθυνη της Amdocs για εργοδότηση ταλαντούχων νέων σχολίασε στην πλατφόρμα επαγγελματικής δικτύωσης LinkedIn: «Εντυπωσιαστήκαμε από την ποιότητα της εκδήλωσης, την ποιότητα των φοιτητών που παρευρέθηκαν και τον συνολικό επαγγελματισμό της ομάδας υπηρεσιών σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου. Είχαμε την ευκαιρία να συνδεθούμε με πολλούς ταλαντούχους και δυναμικούς φοιτητές προερχόμενους από ένα ευρύ φάσμα ειδικοτήτων και μας τίμησε το έκδηλο ενδιαφέρον για την εταιρεία μας και τις ευκαιρίες που έχουμε να προσφέρουμε».

Σε αντίστοιχη ανάρτηση, η εταιρεία Deriv σχολίασε: «Ήρθαμε σε επαφή με ευφυείς και ενθουσιώδεις φοιτητές, με τους οποίους μοιραστήκαμε πληροφορίες σχετικά με τις ευκαιρίες σταδιοδρομίας στην εταιρεία. Ευχαριστούμε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για τη διοργάνωση μιας τόσο φανταστικής εκδήλωσης!».

Οι εκθέσεις καριέρας, που διοργανώνει το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, εμπίπτουν σε ένα γενικότερο πλαίσιο δράσης του με στόχο την εξοικείωση των φοιτητών και αποφοίτων με την αγορά εργασίας, την ομαλότερή τους ένταξη σε αυτήν, την ενδυνάμωση της επαγγελματικής τους δικτύωσης, με απώτερο σκοπό την αύξηση της εργοδοσιμότητάς τους.

Οι εκθέσεις καριέρας απευθύνονται αποκλειστικά στους φοιτητές και τους αποφοίτους του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Σχετικά με το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας

Το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχει συσταθεί για να στηρίζει τους φοιτητές και αποφοίτους στην προσωπική και επαγγελματική τους ανάπτυξη, έτσι ώστε να αντεπεξέρχονται στις προκλήσεις του σύγχρονου κόσμου των ραγδαίων αλλαγών, αλλά και να ανταποκρίνονται στις ανάγκες και τις προσδοκίες των καιρών. Συνεπώς, το Κέντρο βοηθάει τους φοιτητές και τις φοιτήτριες να εξερευνήσουν τις επαγγελματικές τους ευκαιρίες, ενισχύει την ενημέρωσή τους για επαγγελματικές επιλογές και συμβάλλει στο να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους, ώστε να φτάσουν στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους.