Ροδοσθένους-Μπαλάφα, Μ (επιμ.). (2017). Δημιουργική Διδασκαλία της Λογοτεχνίας: Εισηγήσεις και Πρακτικές Εφαρμογές στη Δημοτική Εκπαίδευση. Αθήνα: Γρηγόρης.

Μπορεί να διδαχθεί η Λογοτεχνία και ειδικά στην Πρώτη Βαθμίδα της Εκπαίδευσης; Πόσο απολαυστική είναι μια τέτοια διαδικασία για τον καθοδηγητή και τον αποδέκτη; Τι ωφέλεια μπορεί να προσφέρει στους μικρούς αναγνώστες; Μέσα από θεωρητικές εισηγήσεις, συνδυασμένες με εφαρμοσμένες πρακτικές, έξι ειδικοί δίνουν τροφή για προβληματισμό σε φοιτητές των Παιδαγωγικών και Φιλοσοφικών Σχολών, στους εκπαιδευτικούς και στους εμψυχωτές γενικότερα της Λογοτεχνίας. Θεωρούν ότι η Λογοτεχνία όχι μόνο μπορεί να διδαχθεί αποτελεσματικά και δημιουργικά, αλλά μπορεί μέσα από μια εμπνευσμένη και ζωντανή προσέγγιση να δείξει στους νεαρούς αναγνώστες ότι αποτελεί ένα διευρυμένο, ανοιχτό και φιλόξενο για όλους κόσμο.  Μέσα από τη Λογοτεχνία οι μικροί αναγνώστες μπορούν να κατανοήσουν και να ερμηνεύσουν τον δικό τους κόσμο, να αντιληφθούν τη σύνδεση περιεχομένου, μορφής και εικόνας και να αρχίσουν να αποκτούν τις πρώτες γόνιμες αναγνωστικές τους εμπειρίες, που θα τους καταστήσουν επαρκείς, ενθουσιώδεις και άρα, διά βίου αναγνώστες.

Το εξώφυλλο του τόμου ήταν δημιουργία της εικαστικού Κυριακής Φίλη, η οποία είναι και μεταπτυχιακή φοιτήτρια του Τμήματος μας, στην Κατεύθυνση «Τέχνες και Εκπαίδευση».

Ο τόμος κυκλοφόρησε με την ευγενική χορηγία του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και της Έδρας UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Published On: September 27th, 2018|Categories: Blog, OISTOS|
Επικοινωνία | ΟΙΣΤΟΣ
Ενδεικτικές Δημοσιεύσεις 2017

Εγγραφή στο Ενημερωτικό Δελτίο «Οιστός»

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ομιλία Καθηγήτριας Άρτεμις Σπύρου, Michigan State University, στην τελετή αποφοίτησης της Σχολής Επιστημών Αγωγής 2023

H Καθηγήτρια Πυρηνικής Φυσικής στο Michigan State University, Άρτεμη Σπύρου μίλησε στους/στις αποφοίτους μας για το πάθος, τη δημιουργικότητα, την ευφυΐα, την ανθεκτικότητα στις δυσκολίες και την εύρεση λύσεων∙ κοινά στοιχεία που χαρακτηρίζουν έναν αποτελεσματικό ερευνητή και έναν μελλοντικό εκπαιδευτικό.

Αριστεύσαντες απόφοιτοι του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023

Οι απόφοιτοι μοιράζονται τις εμπειρίες και τα εφόδια που απέκτησαν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη και την περηφάνια τους για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Βραβείο κοινωνικής προσφοράς

Το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών και η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχουν κρίνει τη Βασιλεία Γεωργίου, απόφοιτο του Προγράμματος Δημοτικής Εκπαίδευσης και την Αναστασία Γεώργα, απόφοιτο του μεταπτυχιακού προγράμματος της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, άξιες να λάβουν το βραβείο κοινωνικής προσφοράς για το ήθος που επέδειξαν κατά τη διάρκεια των σπουδών, τον παιδιόθεν ζήλο τους για ανιδιοτελή πνευματική, ψυχολογική και έμπρακτη προσφορά στον συνάνθρωπό τους.