Ενώ πλησιάζουμε στο τέλος της δεύτερης δεκαετίας του 21ου αιώνα, ολοένα και περισσότερη αναφορά γίνεται στην τεχνολογία, στην τεχνητή νοημοσύνη, στην  επαυξημένη πραγματικότητα, στην εικονική πραγματικότητα, στην τεχνολογία blockchain και τόσα άλλα. Όλα αυτά σίγουρα θα διαμορφώσουν το μέλλον της ανθρωπότητας και θα έχουν σημαντικές επιδράσεις σε κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα.

Μια επαναστατική φορητή εφαρμογή έχει αναπτυχθεί από την SportScientia, η οποία σύμφωνα με τον καθηγητή Ν. Καρτακούλλη, Πρόεδρο του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, θα παίξει τα επόμενα χρόνια καθοριστικό ρόλο στην ανάπτυξη του αθλητισμού και στην σωστή διαχείριση του. Είναι η έξυπνη εσωτερική σόλα η οποία αναμένεται να παίξει καθοριστικό ρόλο στην αθλητική ανάπτυξη. Στο παρελθόν έγιναν προσπάθειες από τμήματα έρευνας και ανάπτυξης μεγάλων εταιρειών παγκοσμίως για να αναπτυχθούν τέτοιου είδους εφαρμογές. Η έξυπνη σόλα της SportScientia με τους εξειδικευμένους αισθητήρες πίεσης και το ηλεκτρονικό σύστημα παρακολούθησης που διαθέτει, θα καταγράφει μια σειρά από σημαντικά δεδομένα τα οποία θα μπορούν να αξιοποιηθούν από τους ειδικούς και θα συμβάλλουν στην πρόληψη, αποφυγή και διαχείριση των τραυματισμών των αθλητών, και παράλληλα στη βελτίωση της αθλητικής απόδοσης. Τα δεδομένα θα καταγράφονται σε μια διαδικτυακή πύλη (online portal) η οποία θα τα μεταφέρει στους προπονητές, επιστήμονες και άλλους επαγγελματίες για περαιτέρω ανάλυση. Καθώς τα αποτελέσματα θα καταγράφονται σε πραγματικό χρόνο, θα μπορεί ο αναλυτής, αφού εντοπίσει κάποια σημαντικά ευρήματα, να ενημερώσει άμεσα την προπονητική και επιστημονική ομάδα στήριξης που θα προβαίνει στον ανάλογο χειρισμό των αθλητών, προλαμβάνοντας έτσι τραυματισμούς και ότι άλλο αυτό συνεπάγεται.

Ο καθηγητής Ν. Καρτακούλλης αναφέρει ότι η έξυπνη σόλα, δοκιμάστηκε και επισήμως, επικυρώθηκε για την εγκυρότητα και αξιοπιστία της από εξειδικευμένους επιστήμονες στα εργαστήρια Αθλητικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας μετά από σειρά δοκιμαστικών ελέγχων. Αποτελεί ένα εξαιρετικό εργαλείο που θα συμβάλει τα μέγιστα στην ορθολογιστική ανάπτυξη της αθλητικής επιστήμης και είναι παράλληλα ένα εξαιρετικό παράδειγμα εταιρικής κοινωνικής καινοτομίας (Corporate Social Innovation). Να σημειωθεί, αναφέρει ο Ν. Καρτακούλλης, ότι η έξυπνη σόλα δεν θα συμβάλει μόνο στο αγωνιστικό κομμάτι του αθλητισμού, αλλά και στο διοικητικό/διαχειριστικό. Αυτό θα φέρει σημαντικές αλλαγές στον τρόπο που γίνεται η αξιολόγηση των ποδοσφαιριστών, στις δαπάνες μεταγραφών, στην πρόβλεψη της απόδοσης και στη διαχείριση των τραυματισμών.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας θα στηρίξει την εξαιρετική αυτή καινοτομία μέσα στο πλαίσιο της συμφωνίας που έχει υπογραφεί με την SportScientia. Στις αρχές του 2018 θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο εκδήλωση κατά την διάρκεια της οποίας θα γίνει η παρουσίαση της έξυπνης σόλας σε όλους τους εμπλεκόμενους φορείς.