Η Αριστερά στη Σύγχρονη Κυπριακή Ιστορία

Ενδιαφέρουσα συζήτηση στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσίασε η συζήτηση που έλαβε χώρα στις 29 Νοεμβρίου στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με αφορμή το δίτομο βιβλίο του Γιώργου Καμηλάρη με τίτλο «Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ». Ο Αιμίλιος Σολωμού σημείωσε ότι μεθοδολογικά η ερμηνεία ιστορικών γεγονότων είναι σημαντική και αρκετές φορές είναι δύσκολο να είναι αντικειμενική. Όμως θεωρεί ότι ο Γιώργος Καμηλάρης παραδίδει ένα δίτομο βιβλίο με πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Ο Γιώργος Χαραλάμπους υπογράμμισε ότι η κριτική που κάνει ο Καμηλάρης στο βιβλίο του για το ΑΚΕΛ είναι άδικη και εν πολλοίς εθνοκεντρική. Σημείωσε επίσης ότι δεν είναι μόνο το ΑΚΕΛ που αμφιταλαντεύτηκε σε κρίσιμα ζητήματα όπως το Σχέδιο Ανάν. Ο Γιώργος Καμηλάρης τόνισε ότι οι προθέσεις του ήταν ειλικρινείς και ότι στόχος του είναι η ιστορική αλήθεια. Εξέφρασε επίσης τις ευχαριστίες του προς το Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων και το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για τη διαχρονική σχέση και συνεργασία. Τόνισε με ιδιαίτερη ικανοποίηση και συγκίνηση ότι το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας «έχει διδάξει τον παππού, τον γιο και την εγγονή». Ο Ανδρέας Θεοφάνους συνεχάρη τον Γιώργο Καμηλάρη για την εργασία και τον ζήλο του τονίζοντας ότι από τον καιρό της ίδρυσης του Κυπριακού Κέντρου Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων είναι παρών στις εκδηλώσεις ως ενεργός πολίτης επιδεικνύοντας μεγάλο ενδιαφέρον για τα θέματα που μας απασχολούν.