Για 11η Χρονιά ο Μαθητικός Διαγωνισμός «Έρευνα από Μαθητές»

Η υποβολή των τελικών ερευνητικών εργασιών μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου 2019

Με στόχο την προαγωγή της έρευνας στα Γυμνάσια, τα Λύκεια και τις Τεχνικές Σχολές της Κύπρου, ακολουθώντας τους στόχους που έχει θέσει το Υπουργείο Παιδείας, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας διοργανώνει και φέτος για 11η συνεχή χρονιά τον διαγωνισμό «Έρευνα από Μαθητές».
Όπως και στις προηγούμενες χρονιές, έτσι και φέτος, ο διαγωνισμός «Έρευνα από Μαθητές» προσκαλεί ερευνητικές ομάδες από μαθητές Γυμνασίων, Λυκείων και Τεχνικών Σχολών, υπό την εποπτεία των καθηγητών τους, να υποβάλουν ερευνητικές εργασίες για αξιολόγηση, στο Γραφείο Έρευνας και Καινοτομίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Οι εργασίες πρέπει να αποσταλούν ηλεκτρονικά σε μορφή PDF μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου 2019 στη διεύθυνση [email protected].

Ο διαγωνισμός σημειώνει μεγάλη επιτυχία αφού λαμβάνουν μέρος κάθε χρόνο περίπου 150 μαθητές από 30 σχολεία από όλη την Κύπρο. Οι ερευνητικές ομάδες εξετάζουν ένα ευρύ φάσμα θεμάτων, από κοινωνικά μέχρι και περιβαλλοντικά, καθώς και διάφορες εφευρέσεις. Οι ερευνητικές ομάδες διεκδικούν διάφορα έπαθλα όπως χρηματικά βραβεία και υποτροφίες για φοίτηση στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Με στόχο την βοήθεια των ερευνητικών ομάδων στη διαδικασία της έρευνας πραγματοποιούνται ειδικά σεμινάρια μεθοδολογίας και συγγραφής ερευνητικών εργασιών στα ενδιαφερόμενα σχολεία από τον συντονιστή του διαγωνισμού, κ. Μαρίνο Παπαϊωακείμ, σε Λευκωσία, Λεμεσό και Πάφο.Οι ερευνητικές εργασίες που θα συγκεντρώσουν τις τρείς υψηλότερες βαθμολογίες (3 από Γυμνάσιο και 3 από Λύκειο) θα έχουν τη μοναδική ευκαιρία να παρακολουθήσουν εξειδικευμένα σεμινάρια (master classes) από ειδικούς εκπαιδευτές για απόκτηση δεξιοτήτων παρουσίασης.

Κατά τη διάρκεια της τελετής απονομής των βραβείων οι πρώτες τρεις ερευνητικές ομάδες (3 από Γυμνάσιο και 3 από Λύκειο) θα παρουσιάσουν την εργασία τους, όπου και θα αξιολογηθούν από κριτική επιτροπή. Η τελική κατάταξη των τριών πρώτων θέσεων θα είναι αποτέλεσμα της συνολικής βαθμολογίας (50% για την παρουσίαση + 50% για την εργασία).

Οι βραβεύσεις θα πραγματοποιηθούν σε ειδική τελετή στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε χρόνο που θα ανακοινωθεί μεταγενέστερα.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το διαγωνισμό στο [email protected].