Η Ευδοκία Δημητρίου, απόφοιτος Αρχιτεκτονικής, μιλά στον δημοσιογράφο Κώστα Α. Κωνσταντίνου, για τις εμπειρίες της στην Γκάνα.

«Πρόκειται για μια μέθοδο που ανακαλύφθηκε από κάποιον αρχιτέκτονα στη Νιγηρία. Πρόκειται για μια μέθοδο κατά την οποία γεμίζεις τα άδεια πλαστικά μπουκάλια με χώμα, αυτά γίνονται κάτι σαν τούβλα και στη συνέχεια τα στοιβάζεις με σουβά για να φτιάξεις τοίχους», μας ανέφερε η Ευδοκία, εξηγώντας ότι η πρακτική αυτή εφαρμόζεται στην Γκάνα, αφού η κατανάλωση πλαστικού είναι μεγάλη και η ανακύκλωση πολύ περιορισμένη. Έτσι βρήκαν τον τρόπο να αξιοποιήσουν τα πεταγμένα μπουκάλια μετατρέποντάς τα σε τούβλα. Τη μέθοδο αυτή την χρησιμοποίησαν μαζί με ξύλινες κολώνες για να στήσουν μια τάξη του σχολείου. Ένα άλλο γκρουπ χτίζει αυτές τις μέρες την καφετέρια και ένα άλλο θα αρχίσει άλλη μια αίθουσα σε λίγες μέρες. «Ήταν ευκαιρία, πρώτον να γίνει επαναχρησιμοποίηση του πλαστικού, δεύτερον είναι μια καινοτομία αυτή η τεχνική, τρίτον, ρίχνει το κόστος του έργου και παράλληλα είναι και πιο εύκολο το χτίσιμο του σχολείου στο οποίο συνεισφέρει και η ίδια η κοινότητα για την οποία προορίζεται ο χώρος», ανέφερε η Ευδοκία.

Δείτε εδώ την συνέντευξη της στην Κυριακάτικη Χαραυγή (06/08) ή στο dialogos.com.cy