Φ. Χατζηζαχαρίας: Το Παν. Λευκωσίας αποτελεί για την Κύπρο έναν από τους σημαντικούς αρωγούς στην εκπαίδευση και στην έρευνα

Ο Υφυπουργός Έρευνας, Καινοτομίας και Ψηφιακής Πολιτικής απηύθυνε χαιρετισμό στην Τελετή Αποφοίτησης της Σχολής Επιστημών Ζωής και Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας διοργάνωσε την Παρασκευή 30 Ιουνίου 2023 την τελετή αποφοίτησης της Σχολής Επιστημών Ζωής και Υγείας, στην παρουσία του Υφυπουργού Έρευνας, Καινοτομίας και Ψηφιακής Πολιτικής, κ. Φίλιππο Χατζηζαχαρία.

Κατά τον χαιρετισμό του, ο Υφυπουργός ανέφερε ότι το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αποτελεί για την Κύπρο έναν από τους σημαντικούς αρωγούς στην εκπαίδευση και στην έρευνα. «Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα, που συμβάλλει θετικά προς την επίτευξη του εθνικού μας στόχου να καταστεί η Κύπρος περιφερειακό και διεθνές κέντρο εκπαίδευσης και έρευνας. Ένα πανεπιστήμιο, το οποίο προσφέρει υψηλού επιπέδου εκπαίδευση στους φοιτητές του, με τίτλους διεθνούς αναγνώρισης, ενώ τους στηρίζει τόσο σε ακαδημαϊκό, όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο προς την επίτευξη των στόχων τους και τους ετοιμάζει κατάλληλα για να μπορούν επάξια να ανταπεξέλθουν και να ανελιχθούν στη ραγδαία μεταβαλλόμενη σύγχρονη κοινωνία», πρόσθεσε.

Στη συνέχεια, ο Υφυπουργός τόνισε ότι «τα καλέσματα των καιρών απαιτούν πλέον υψηλές γνώσεις σε ψηφιακή τεχνογνωσία, καθώς η ψηφιοποίηση σε κάθε τομέα της ζωής μας τρέχει με γοργούς ρυθμούς».

Ολοκληρώνοντας, ο κ. Χατζηζαχαρίας εξέφρασε τα θερμά του συγχαρητήρια προς τον Πρύτανη, τον Πρόεδρο του Συμβουλίου και τον Ανώτατο Εκτελεστικό Διευθυντή, για την εξαίρετη παρουσία του Πανεπιστημίου στον εκπαιδευτικό και ερευνητικό κόσμο της Κύπρου.

Στην ομιλία του, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας Καθηγητής Φίλιππος Πουγιούτας ανέδειξε τα ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και εστίασε στις σημαντικές παγκόσμιες κατατάξεις του, ιδιαίτερα στην κατάταξή του ανάμεσα στα 501-600 καλύτερα του κόσμου από το Times Higher Education (THE) World University Rankings 2023.

Απευθυνόμενος, δε, στις απόφοιτες και αποφοίτους της Σχολής, ο Πρύτανης σημείωσε στην ομιλία του: «Η εκπαίδευσή σας στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σας έχει προετοιμάσει να υπηρετείτε το λειτούργημά σας με ενσυναίσθηση, να βλέπετε πάντα τον άνθρωπο πίσω από τον ασθενή και να προασπίζεστε την υγεία ως θεμελιώδες ανθρώπινο δικαίωμα. Είστε πλέον οι πρεσβευτές μας, έτοιμοι να χρησιμοποιήσετε τις γνώσεις και τις δεξιότητές σας για τη βελτίωση της κοινωνίας μας. Ας κτίσουμε λοιπόν μαζί, όλες και όλοι, ένα καλύτερο, βιώσιμο και ειρηνικό μέλλον, πιο πράσινο, πιο ψηφιακό, πιο συμπεριληπτικό, πιο δίκαιο, χωρίς φτώχεια και πείνα, που να διασφαλίζει την καλή υγεία, ευεξία και ευημερία για όλους. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα αφήσετε το δικό σας στίγμα στην κοινωνία μας, κάνοντάς μας ακόμα πιο περήφανους για εσάς».

Ο Κοσμήτορας της Σχολής, Καθηγητής Κυριάκος Φελέκκης, με τη σειρά του, έκανε μία σύντομη αναφορά στα επιτεύγματα της Σχολής με έμφαση στην κατάταξη του Πανεπιστήμιου ως το κορυφαίο πανεπιστήμιο σε Κύπρο και Ελλάδα και 12ο στην ΕΕ στον τομέα «Καλή Υγεία και Ευημερία» του Times Higher Education Impact Rankings 2023. Έκανε επίσης αναφορά στα νέα ερευνητικά κέντρα της Σχολής, καθώς και στους στρατηγικούς στόχους της για περαιτέρω ανάπτυξη. Απευθυνόμενος στις απόφοιτες και αποφοίτους της Σχολής, ο Καθηγητής Φελέκκης ανέφερε: «Θέλω να σας ενθαρρύνω να πιστέψετε στον εαυτό σας. Μη φοβάστε να αναλάβετε πρωτοβουλίες, να τολμήσετε να εξερευνήσετε νέα πεδία και να προσπαθήσετε πράγματα που φαίνονται αδύνατα. Έχετε τη δύναμη να προκαλέσετε αλλαγές και να επηρεάσετε τις ζωές των ανθρώπων γύρω σας». Πρόσθεσε, τέλος, «η αποφοίτησή σας αποτελεί μια νέα αρχή για εσάς. Είστε έτοιμοι να αντιμετωπίσετε προκλήσεις, να εξερευνήσετε καινούρια μονοπάτια και να επιτύχετε μεγάλα πράγματα».

Χαιρετισμό απηύθυναν επίσης οι πρωτεύσαντες της Σχολής, κ. Δημήτρης Ματσεντίδης (απόφοιτος του προπτυχιακού προγράμματος Επιστήμη του Αθλητισμούκαι κ. Κούλλα Αχιλλέως (απόφοιτος του μεταπτυχιακού προγράμματος στις Βιοϊατρικές Επιστήμες).

Η τελετή αποφοίτησης ολοκληρώθηκε με την επικύρωση των τίτλων σπουδών από τον Πρύτανη και τον Ανώτερο Αντιπρύτανη, Καθηγητή Κωνσταντίνο Ν. Φελλά.