Loading Events

Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας να παράσχει ευκαιρίες για περαιτέρω εκπαίδευση σε μαθητές, πραγματοποιεί σε συνεργασία με το Κέντρο Τεχνών “ΠΛΑΚΑ” Ημερίδα με θέμα “Ζώντας στο μέλλον για μια μέρα”.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου, οι οποίοι μέσα από τη συμμετοχή τους σε βιωματικά εργαστήρια θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τους συναρπαστικούς κόσμους της Αρχιτεκτονικής, του Σχεδιασμού Εσωτερικών Χώρων, των Καλών Τεχνών, της Γραφιστικής και των Εφαρμοσμένων Πολυμέσων. Στη διάρκεια των εργαστηρίων θα ενημερωθούν για τα επαγγέλματα της διαρκώς αναπτυσσόμενης δημιουργικής βιομηχανίας και θα σκεφτούν κριτικά για το μέλλον μέσα από προσωπικές εμπειρίες και ευφάνταστες πειραματικές εφαρμογές.

Οι ενδιαφερόμενοι θα περάσουν έτσι μια δημιουργική μέρα και θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν και να υποβάλλουν τα ερωτήματά τους σε καθηγητές του Τμήματος Αρχιτεκτονικής και του Τμήματος Σχεδιασμού και Πολυμέσων για θέματα σπουδών, καθώς και για επαγγελματικές προοπτικές. Θα ανακαλύψουν επίσης την κλίση τους και θα συλλέξουν σημαντικές πληροφορίες αλλά και βιωματικές εμπειρίες, οι οποίες θα τους φανούν πολύτιμες για την επιλογή της επαγγελματικής τους κατεύθυνσης.

Δείτε το Πρόγραμμα της Ημερίδας

Για περισσότερες πληροφορίες ή δήλωση συμμετοχής: Νίκη Ζαχαριάδου | E: [email protected] | T: +357 22841661

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (UNIC) αποτελεί το μεγαλύτερο πανεπιστημιακό ίδρυμα στην Κύπρο και ταυτόχρονα το μεγαλύτερο στη νότια Ευρώπη με κύρια γλώσσα διδασκαλίας την αγγλική, φιλοξενώντας περισσότερους από 12,000+ φοιτητές από περισσότερες από 70 χώρες του κόσμου.
Το UNIC επενδύει στην ανάπτυξη προγραμμάτων, κάποια εκ των οποίων σε συνεργασία με πανεπιστήμια-εταίρους, που εστιάζουν στην επαγγελματική σταδιοδρομία των φοιτητών και των φοιτητριών σε παγκόσμιο επίπεδο, καθώς προσφέρουν ερευνητικές κατευθύνσεις σε τομείς που σχετίζονται με την 4η βιομηχανική επανάσταση, βελτιώνοντας συνεχώς τη φοιτητική εμπειρία τόσο εξ αποστάσεως όσο και δια ζώσης. Αυτές οι προσπάθειες έχουν αναγνωριστεί στις πιο πρόσφατες κατατάξεις μας.

Σταθερά στα Κορυφαία Πανεπιστήμια στην Περιφέρεια Αναδυόμενης Ευρώπης και Κεντρικής Ασίας (EECA)

Ο διεθνής χαρακτήρας και οι προσπάθειες περαιτέρω διεθνοποίησης του Πανεπιστήμιου έχουν αναγνωριστεί για τα έτη 2019 και 2020 από τον παγκόσμιο οργανισμό QS World University Rankings, ο οποίος κατατάσσει το UNIC στις θέσεις 106 και 91 αντίστοιχα, μεταξύ 1,800 τριτοβάθμιων ιδρυμάτων από 24 χώρες, στην Περιφέρεια της Αναδυόμενης Ευρώπης και της Κεντρικής Ασίας (EECA).