Loading Events

Ο οικονομολόγος Ηλίας Παπαϊωάννου, του London Business School, συνδέει έντεχνα την περίπτωση της Κύπρου και της Ελλάδας σε σχέση με την οικονομία, τις κρίσεις, και την έλλειψη εμπιστοσύνης στους θεσμούς

Η καινοτόμα σειρά ομιλιών “Life Changing Ideas” του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και της Globaltraining, με μεγάλο χορηγό και συμπαραστάτη την Ελληνική Τράπεζα, συνεχίζει δυναμικά με τον Ηλία Παπαϊωάννου, διεθνούς φήμης Καθηγητή Οικονομικών του London Business School. Ο Καθηγητής Παπαϊωάννου, έχοντας βαθιά γνώση της ευρωπαϊκής κρίσης και της ανόδου του λαϊκισμού σε χώρες της Γηραιάς Ηπείρου, θα επιχειρήσει μέσα από παραδείγματα από την ελληνική και την κυπριακή οικονομική κρίση να υποστηρίξει πώς οι δύο περιπτώσεις συνδέονται.

«Οι πολιτικοί ψεύδονται, οι τραπεζίτες κλέβουν και οι διεθνείς κολοσσοί καλύπτουν τα ίχνη τους, είναι κάτι που ακούγεται όλο και πιο συχνά. Η κακή συμπεριφορά των πιο πάνω οδηγεί σε χαμηλά επίπεδα εμπιστοσύνης στους θεσμούς του κράτους, σε αρνητικούς ρυθμούς ανάπτυξης, και ο αντίκτυπος αντανακλάται στον κάθε ένα από εμάς», επισημαίνει ο Καθηγητής Παπαϊωάννου. «Γι’ αυτό ρωτώ: Πόσο σημαντικός παράγοντας είναι η εμπιστοσύνη των πολιτών στους θεσμούς, στις κυβερνητικές υπηρεσίες, στην αστυνομία, και στον τρόπο που απονέμεται δικαιοσύνη; Είναι ύψιστης σημασίας, αφού η εμπιστοσύνη είναι καθοριστικός παράγοντας μιας υγιούς και ευημερούσας κοινωνίας», καταλήγει ο Καθηγητής Παπαϊωάννου.

Ο πολυβραβευμένος οικονομολόγος, ο οποίος έχει βραβευτεί το 2013 και με το European Investment Bank Award, στην παρουσίαση του θα εστιάσει στα ακόλουθα φλέγοντα θέματα:

• Η παγκοσμιοποίηση, η άνοδος του Τράμπ και το BREXIT
  • Η οικονομική κρίση, η έλλειψη εμπιστοσύνης και οι πολιτικές λαϊκισμού της Δυτικής Ευρώπης
  • Οι ανισότητες, οι ευκαιρίες, η ανεργία, οι πολιτικές λιτότητας και η αντίδραση-εξαγρίωση των ψηφοφόρων
  • Η κρίση σε Ελλάδα και Κύπρο, η ελλειμματική εμπιστοσύνη στο σύστημα. Τι μπορούμε να κάνουμε να διορθώσουμε τα πράγματα
  • Πώς μπορούν οι business leaders να πιέσουν και να πείσουν τους πολιτικούς ηγέτες να πατάξουν τη διαφθορά και να εξισορροπήσουν το οικονομικό σύστημα

Την σειρά ομιλιών “Life Changing Ideas” στηρίζει η ΟΠΑΠ Κύπρου και η Wargaming, με χορηγούς επικοινωνίας το Sigmalive και το Economy Today. Οι ομιλίες είναι ανοικτές προς το ευρύ κοινό και πραγματοποιούνται στο CINE STUDIO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, μεταξύ 18.00 και 20.00. Απευθύνονται σε εκτελεστικούς διευθυντές, επιχειρηματίες, μέλη διοικήσεων, δημοσιογράφους, ακαδημαϊκούς και φοιτητές, ενώ η προσεχή ομιλία αφορά ιδιαίτερα πολιτικούς και οικονομικούς ηγέτες και στελέχη εταιρειών που ενδιαφέρονται να συνδράμουν σε μια υγιή οικονομία.

Περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο 77778030 και για αγορά εισιτηρίων-κρατήσεις στη σχετική ιστοσελίδα: www.ideas.unic.ac.cy. Οι θέσεις είναι περιορισμένες.