Loading Events

The Psychology Department, University of Nicosia, cordially invites you to a talk on:

“Psychosocial Development in Children Diagnosed with intellectual impairments and Down Syndrome: Investigating Difficulties and Interventions”

by Dr. Anastasia Alevriadou, a school/educational psychologist from the University of Florina, Greece

Date:    Monday, 10/12/2012
Time:    14:00 – 15:00
Venue:  DAVINCI Amphitheatre

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΟΜΙΛΙΑΣ ΑΛΕΥΡΙΑΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Τα παιδιά με νοητική αναπηρία και σύνδρομο Down παρουσιάζουν κοινωνικές δυσκολίες, κυρίως στην αυθόρμητη εκδήλωση συμπεριφορών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων, στη συναισθηματική ανταπόκριση και στην κοινωνική αντίληψη, που συνδέονται άμεσα με την ψυχοκοινωνική λειτουργικότητα και την προσαρμογή τους στα πλαίσια των δομών της κοινότητας. Η πρώιμη ανίχνευση των δυσκολιών κοινωνικής αντίληψης, καθώς και η άμεση παρέμβαση στην ενίσχυση των κοινωνικών δεξιοτήτων παρουσιάζουν ιδιαίτερες δυσκολίες, καθώς παρατηρείται έλλειψη σταθμισμένων μέσων για τους σκοπούς αυτούς. Τα παιδιά με νοητική αναπηρία πολλές φορές δεν μπορούν να περιγράψουν αυτά που αισθάνονται ή που σκέφτονται, ενώ συχνά έχουν και άλλα συνοδά προβλήματα, άλλες εμπειρίες και συνθήκες ζωής. Το πιλοτικό πρόγραμμα που παρουσιάζεται εδώ αποτελεί την πρώτη συστηματική προσπάθεια κατασκευής ενός ελληνόγλωσσου ψηφιακού εκπαιδευτικού λογισμικού ανίχνευσης κοινωνικών δεξιοτήτων για τα παιδιά με νοητική αναπηρία. Δίνεται επίσης έμφαση στο πεδίο της εκπαίδευσης των ατόμων με νοητική αναπηρία, καθώς παρέχονται προτάσεις υποστήριξης μέσω προγραμμάτων παρέμβασης στον τομέα της κοινωνικής νόησης, με στόχο την προώθηση των δυνατοτήτων τους και τη βελτίωση των δεξιοτήτων που σχετίζονται με τη γνωστική, σχολική και κοινωνικο-συναισθηματική τους λειτουργικότητα.