Loading Events

Η ειδική αγωγή και οι σχολικές προεκτάσεις ενός σύγχρονου εκπαιδευτικού συστήματος

Θα συζητηθούν θέματα Ειδικής Αγωγής που ενδιαφέρουν τόσο εκπαιδευτικούς όσο και γονείς και παιδιά

Ο Δήμος Λέσβου (Αντιδημαρχία Πολιτισμού) και το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σας προσκαλούν σε μία ενδιαφέρουσα επιστημονική ημερίδα με τίτλο «H Ειδική Αγωγή και οι Σχολικές Προεκτάσεις στην αυλή ενός σύγχρονου και καινοτόμου εκπαιδευτικού συστήματος», που θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Θέατρο Μυτιλήνης την Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 17.00.

Το θέμα της ημερίδας πραγματεύεται θέματα Ειδικής Αγωγής που ενδιαφέρουν τόσο εκπαιδευτικούς όσο και γονείς και παιδιά.

Ομιλητές

• Δρ Παναγιώτης Αγγελίδης, Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας
    Θέμα: «Από την Ειδική στην Συμπεριληπτική Εκπαίδευση»

•  κα Αντιγόνη Ζήση, Καθηγήτρια Φιλολογίας – Ειδική Παιδαγωγός
    Θέμα:«Η γέννηση της Εκπαίδευσης και η ανάγκη εξέλιξης της μέσα στον εκπαιδευτικό χωροχρόνο»

• Δρ Ιωάννης Σαλβαράς, Ομότιμος Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών & Καθηγητής στη Σχολή Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας
    Θέμα:«Διδασκαλία για όλους τους Μαθητές: Χρήση βέλτιστων πρακτικών στη γενική και ειδική εκπαίδευση»

Η είσοδος είναι ελεύθερη και στο τέλος της ημερίδας θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.