ΣΕΙΡΑ ΑΝΟΙΚΤΩΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ

«Ενιαίο Σχολικό Πλαίσιο για ΟΛΟΥΣ: Ισότητα Ευκαιριών, Ποιότητα, Δίκαιη Διαχείριση»

Σεμινάριο 5: Στηρίζοντας Ομάδες Μαθητών/τριών με Χρόνια Προβλήματα Συμπεριφοράς (Δευτερογενής Πρόληψη ΠροΘεΣυ)

Αγγέλα Οικονόμου
Λογοθεραπεύτρια

Βάσω Παναγή
Εκπαιδευτικός

Δρ. Λευκή Κουρέα
Επίκουρη Καθηγήτρια Ειδικής και Ενιαίας Εκπαίδευσης

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε συνεργασία με την Αρχή Αντιμετώπισης Εξαρτήσεων Κύπρου, το Επαρχιακό Γραφείο Παιδείας Λάρνακας-Αμμοχώστου και το Πανεπιστήμιο Κύπρου σας προσκαλούν σε διαδικτυακό σεμινάριο τηv Τρίτη, 11 Μαΐου 2021 στις 18:00-19:00, με θέμα «Στηρίζοντας Ομάδες Μαθητών/τριών με Χρόνια Προβλήματα Συμπεριφοράς (Δευτερογενής Πρόληψη ΠροΘεΣυ)». Το συγκεκριμένο σεμινάριο είναι το τελευταίο στη σειρά από το σύνολο των πέντε σεμιναρίων που έχουν ήδη προγραμματιστεί.

Ορισμένοι/ες μαθητές/τριες με χρόνια προβλήματα συμπεριφοράς – λόγω βιολογικού ή/και οικογενειακού παράγοντα –χρειάζονται επιπρόσθετη στοχευμένη στήριξη για να είναι σε θέση να λειτουργήσουν αποτελεσματικά στο σχολείο. Τι παρεμβάσεις μπορούν οι εκπαιδευτικοί να εφαρμόσουν και πότε αυτές οι παρεμβάσεις μπορούν να εφαρμοστούν σε ένα σχολείο; Στόχος του σεμιναρίου είναι η παρουσίαση συγκεκριμένων παρεμβάσεων για ενίσχυση των κοινωνικών αναγκών μαθητών/τριών με χρόνια προβλήματα συμπεριφοράς.

Λόγω του ότι αποτελεί ανοικτή σειρά διαδικτυακών σεμιναρίων, αυτό το σεμινάριο δεν θα έχει προεγγραφή. Έχουν ήδη προηγηθεί άλλα τέσσερα (4) σεμινάρια της πιο πάνω σειράς, τα οποία είναι αναρτημένα:

1. στο κανάλι YouTube του Πανεπιστημίου Λευκωσίας
  2. στην ιστοσελίδα του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας
  3. στη σελίδα Facebook του Σχολικού Συστήματος Προώθησης Θετικής Συμπεριφοράς

Για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με το σεμινάριο επικοινωνήστε στο [email protected] ή στο [email protected]