Loading Events

Το Κυπριακό Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει νέα Σειρά Διαλέξεων με θέμα “ΚΥΠΡΙΑΚΟ: 1974-2004 Και τι μέλλει γενέσθαι;”

Οι διαλέξεις θα πραγματοποιούνται κάθε Τρίτη από τις 6:00μ.μ. μέχρι τις 7:30μ.μ. στην αίθουσα συνεδριάσεων Μ106, κτίριο Millennium, 1ος όροφος, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Η διάρκεια κάθε διάλεξης θα είναι 45 λεπτά και θα ακολουθεί συζήτηση. Υπεύθυνος και συντονιστής της Σειράς Διαλέξεων θα είναι ο δημοσιογράφος Δρ Κώστας Βενιζέλος. Κατά την πρώτη ημέρα των διαλέξεων, οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να προσέλθουν ένα τέταρτο ενωρίτερα για τακτοποίηση της εγγραφής τους. Η ημέρα έναρξης έχει οριστεί η Τρίτη, 17 Οκτωβρίου, 2017.

Στόχος της σειράς των διαλέξεων είναι η παρουσίαση, ιστορικά και πολιτικά, των γεγονότων που ακολούθησαν του πραξικοπήματος και της εισβολής σε σχέση με τις προσπάθειες λύσης. Συγκεκριμένα, οι πρώτες συνομιλίες, οι συμφωνίες υψηλού επιπέδου, η ανακήρυξη του ψευδοκράτους και οι σημαντικοί σταθμοί του εθνικού θέματος. Ο κύκλος διαλέξεων ολοκληρώνετε με εισήγηση για τις μελλοντικές προοπτικές. Εισηγητές, οι Κώστας Βενιζέλος, Άντρος Νικολαΐδης, Γιώργος Κέντας και Ανδρέας Θεοφάνους.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλέφωνα 22-841600, καθώς και στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]

Λόγω περιορισμένων θέσεων τελευταία μέρα δηλώσεων συμμετοχής έχει ορισθεί η Δευτέρα, 16 Οκτωβρίου, 2017.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ

Ημ/νία Τίτλος Ομιλητής
17 Οκτωβρίου, 2017 Εισαγωγή: Εισβολή πρώτες συνομιλίες. Αμερικανικά και Βρετανικά έγγραφα Κώστας Βενιζέλος
24 Οκτωβρίου, 2017 Συμφωνίες Υψηλού Επιπέδου 1977-1979, το ιστορικό και πολιτικό πλαίσιο Καθηγητής Ανδρέας Θεοφάνους