Σειρά Διαδικτυακών Σεμιναρίων ΚΕΣΥ

Σεμινάριο 8 | Άγχος για τις εξετάσεις: Αναγνώριση και αποτελεσματική διαχείριση

Το Κέντρο Έρευνας και Συμβουλευτικών Υπηρεσιών (ΚΕΣΥ) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σας προσκαλεί την Πέμπτη, 9 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 19:00-20:00, σε διαδικτυακό σεμινάριο ενημέρωσης σχετικά με το άγχος για τις εξετάσεις. Το σεμινάριο απευθύνεται σε μαθητές γυμνασίων και λυκείων.

Το σεμινάριο, θα δώσει την ευκαιρία στους ενδιαφερόμενους να κατανοήσουν τί είναι το άγχος για τις εξετάσεις, να αναγνωρίσουν παράγοντες που πιθανώς να συμβάλλουν στην εκδήλωσή του και να εντοπίσουν τεχνικές που μπορούν να αξιοποιήσουν για καλύτερη διαχείρισή του. Θα συζητηθούν θέματα που αφορούν τη φύση του άγχους των εξετάσεων, τα στοιχεία που μπορούν οι έφηβοι να παρατηρούν για την αναγνώρισή του και τους παράγοντες που συμβάλλουν στην αύξηση της έντασης του άγχους. Θα παρουσιαστούν τεχνικές και στρατηγικές για καλύτερη οργάνωση της μελέτης και αποτελεσματική διαχείριση του άγχους για τις εξετάσεις.

Ομιλήτριες:

Γεωργία Κοσκερίδου,