Διαδικτυακή Ημερίδα Ενημέρωσης | Q&A Session για Ενδιαφερόμενους από Κύπρο

Γιατί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι η ιδανική επιλογή για σπουδές στην Ευρώπη

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σας προσκαλεί, την Τετάρτη 19 Μαΐου 2021 στις 19:00, σε διαδικτυακή ημερίδα ενημέρωσης υπό τη μορφή Q&A Session για ενδιαφερόμενους από την Κύπρο. Στην ημερίδα θα έχετε την ευκαιρία να συνομιλήσετε με έμπειρους σύμβουλους εισδοχής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και να ενημερωθείτε για μια σειρά από πλεονεκτήματα που προσφέρει, τα οποία το καθιστούν την ιδανική επιλογή για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στην Ευρώπη.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συγκαταλέγεται ανάμεσα στα 1000 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, σύμφωνα με το Times Higher Education (THE) World University Rankings 2021. Πρόκειται για το μεγαλύτερο σε αριθμό φοιτητών πανεπιστήμιο στην Κύπρο, με περισσότερους από 14,000 φοιτητές (εξ αποστάσεως και δια ζώσης), και το πλέον διεθνοποιημένο της χώρας, καθώς οι φοιτητές του προέρχονται από περισσότερες από 100 χώρες.

Το Πανεπιστήμιο δέχεται αιτήσεις για εγγραφές στο Χειμερινό ακαδημαϊκό εξάμηνο 2021, του οποίου τα μαθήματα αρχίζουν στις 27 Σεπτεμβρίου 2021.

Παρακολουθήστε τη διαδικτυακή ενημέρωση και μάθετε για:

• Τα 100+ προγράμματα σπουδών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο
  • Τα Ελληνόφωνα τμήματα και προγράμματα σπουδών
  • Τα προγράμματα εξ αποστάσεως φοίτησης
  • Τις υποτροφίες, χορηγίες, καθώς και τις ειδικές υποτροφίες που προσφέρονται
  • Το εξειδικευμένο τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού «ΑΡΙΣΤΟΝ»
  • Τις νέες σύγχρονες εστίες για τους φοιτητές του Πανεπιστημίου, ίσως τις καλύτερες φοιτητικές εστίες της Ευρώπης
  • Την πιο δυναμικά αναπτυσσόμενη πανεπιστημιούπολη της Κύπρου

Πανεπιστήμιο Λευκωσίας: Διεθνώς Αναγνωρισμένη Ακαδημαϊκή Αριστεία

• Times Higher Education (THE) World University Rankings 2021
    Στα 801-1000 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως, μαζί με μόνο άλλα 2 κυπριακά και 8 ελληνικά πανεπιστήμια. Η κατάταξη αυτή ουσιαστικά τοποθετεί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανάμεσα στα καλύτερα 4% παγκοσμίως.
  • QS Stars University Ratings System 2020
    5 QS Stars για Ιδρυματική Αριστεία, καθιστώντας το ως το πρώτο πανεπιστήμιο σε Κύπρο και Ελλάδα που επιτυγχάνει την εξαίρετη αυτή βαθμολογία, μαζί με μόνο άλλα 50 πανεπιστήμια ανά τον κόσμο.

Έξυπνη Επένδυση για το Μέλλον ΣαςΑνταγωνιστικό πλεονέκτημα και στην οικονομική πτυχή

Ενώ το επίπεδο σπουδών είναι εφάμιλλο κορυφαίων πανεπιστημίων του εξωτερικού, το κόστος των σπουδών στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, λαμβάνοντας υπόψη τα δίδακτρα, το κόστος διαμονής και διατροφής, καθώς και άλλα βασικά έξοδα ζωής, είναι συγκριτικά χαμηλότερο και καθιστά την επιλογή του μια πολύ συμφέρουσα επένδυση.

Ενδεικτικά, αν κάποιος συγκρίνει το κόστος των σπουδών στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με το κόστος σπουδών σε άλλους δημοφιλείς πανεπιστημιακούς προορισμούς, εύκολα θα αντιληφθεί πως είναι κατά 30% με 50% χαμηλότερο. Ενδεικτικό παράδειγμα το Ηνωμένο Βασίλειο και η Ολλανδία, αφού ακόμα και στην περίπτωση που τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα, το γενικότερο κόστος ζωής είναι κατά πολύ ψηλότερο. Σημειώνεται ότι η έξοδος του Ηνωμένου Βασιλείου από την Ευρωπαϊκή Ένωση έχει αυξήσει σημαντικά το κόστος των σπουδών σε Βρετανικά πανεπιστήμια, με το ύψος των διδάκτρων να επιστρέφει στα προ-ενταξιακά επίπεδα από το επερχόμενο κιόλας ακαδημαϊκό έτος.

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, σε συνδυασμό με το υψηλό επίπεδο διδασκαλίας και μάθησής που προσφέρει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, αποτελεί μια άριστη επιλογή για όσους επιθυμούν να ξεκινήσουν ή να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Γίνε σήμερα μέλος της μεγαλύτερης πανεπιστημιακής κοινότητας στην Κύπρο

Ενημερώσου έγκαιρα και ξεκίνα τις σπουδές σου δυναμικά στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το ερχόμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο. Σημειώνεται ότι το Πανεπιστήμιο είναι σε θέση να υποδεχθεί τους υφιστάμενους, νεοεισερχόμενους και μετεγγραφόμενους φοιτητές για το Χειμερινό εξάμηνο 2021, είτε στην Πανεπιστημιούπολή του, είτε εξ αποστάσεως, ανάλογα με τις συνθήκες οι οποίες θα επικρατήσουν.

Παρουσιάζουν:

Ντέπη Φτανού
Σύμβουλος Εισδοχής

Γκαλίνα Γ. Κωνσταντινίδη
Ανώτερη Σύμβουλος Εισδοχής

Submit your Interest in a Programme of Study

Complete the below form indicating your preferred programme of study and we will send you additional information prior to the event. In this way, we hope many of your queries will be answered before we have the chance to meet in person.

Request Information