Loading Events

Το ντοκιμαντέρ «Ίχνη», σε σκηνοθεσία Θάνου Τσάντα, έρευνα και τεκμηρίωση Λεωνίδα Βατικιώτη και παραγωγή Advanced Media Institute προβάλλεται την Τετάρτη 14 Νοεμβρίου στις 6.30μ.μ. στο Σινέ Στούντιο του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Την εκδήλωση υποστηρίζουν η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και ο «Φιλελεύθερος».

Τα “‘Iχνη” διερευνούν το ζήτημα των αγνοουμένων, ως ένα ζήτημα που αποτελεί ανοιχτή πληγή για την Κυπριακή Δημοκρατία, από τη σκοπιά του διεθνούς δικαίου, της έννομης τάξης και του ανθρώπινου κόστους. Μέσα από μαρτυρίες, αναδεικνύονται οι ευθύνες των κυπριακών πολιτικών ηγεσιών και του διεθνούς παράγοντα.

Στο ντοκιμαντέρ Ίχνη εμφανίζονται με αλφαβητική σειρά οι εξής: Αχιλλέας Αιμιλιανίδης (δικηγόρος, κοσμήτορας Νομικής Σχολής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας), Χρήστος Αλεξάνδρου (ιστορικός), Μαρία Καρεφυλλίδου (αδελφή αγνοουμένου), Κώστας Κατσαρός (νομικός σύμβουλος Αρχιεπισκοπής), Γιασεμί Σενέρ Λεβέντ (τουρκοκύπριος δημοσιογράφος), Αλφρέντ Μωρίς Ντε Ζάγιας (νομικός, ανεξάρτητος ερευνητής του ΟΗΕ), Ανδρέας Παράσχος (δημοσιογράφος, διευθυντής εφημερίδας Η Καθημερινή Κύπρου), Δρ. Δέσποινα Πηλείδου (Έφορος Αρχαιοτήτων, Τμήμα Αρχαιοτήτων Κύπρου), Κυριάκος Κολοβός, (υποψήφιος Διδάκτωρ Πολιτικής Επικοινωνίας).

Σκηνοθεσία και φωτογραφία/ Director, Cinematographer: Θάνος Τσάντας/ Thanos Tsantas
Σενάριο/ Script by: Άρης Χατζηστεφάνου/ Aris Chatzistefanou
Έρευνα & τεκμηρίωση/ Research & documentation: Λεωνίδας Βατικιώτης/ Leonidas Vatikiotis
Φωτογραφία/ Cinematographer: Θάνος Τσάντας/ Thanos Tsantas