Loading Events

Παρουσίαση | Ευρωπαϊκή εργαλειοθήκη για την εφαρμογή μεντορικής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε συνεργασία με ευρωπαϊκό δίκτυο συνεργατών από Ολλανδία, Ισπανία, Γερμανία, Βουλγαρία και Γαλλία, ανάπτυξε κατά τα τελευταία τρία χρόνια καινοτόμα εργαλεία και δραστηριότητες ώστε να δημιουργήσει μια κοινή Ευρωπαϊκή μεθοδολογία για την εφαρμογή προγραμμάτων καθοδήγησης μέσω μέντορα (mentoring) σε Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, στα πλαίσια του έργου Mentor Your Future.

Το έργο υλοποιήθηκε με την οικονομική υποστήριξη του προγράμματος “Erasmus+”  της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και στο πλαίσιο αυτό αναπτύχθηκε η ευρωπαϊκή εργαλειοθήκη για την εφαρμογή μεντορικής (European toolkit on student mentoring) στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Η  εργαλειοθήκη που έχει αναπτυχθεί περιλαμβάνει:

• Οδηγό εκπαίδευσης φοιτητών μεντόρων, μια σειρά μαθημάτων για την ανάπτυξη της συμμετοχής στα κοινά (Civic Engagement) και δεξιοτήτων (Soft Skills) για φοιτητές που θέλουν να δράσουν ως μέντορες.
  • Οδηγό εφαρμογής, για να υποστηρίξετε και να εμπνεύσετε την εισαγωγή μεντορικών προγραμμάτων στα προγράμματα σπουδών των ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης του τόπου μας.
  • Διαδικτυακή πλατφόρμα, ένα διαδικτυακό περιβάλλον με όλες τις υποστηρικτικές πληροφορίες και τα βίντεο αφηγήσεων εμπειριών μεντορικής από διάφορες χώρες της Ευρώπης.
  • Οδηγό Impact Days, ένας οδηγός για τη διοργάνωση εκδηλώσεων που εμπνέουν φοιτητές, μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και υπευθύνους χάραξης πολιτικής.

Η παρουσίαση της εργαλειοθήκης θα πραγματοποιηθεί στίς 28/06/2023 στο ξενοδοχείο SEMELI, Πετράκη Γιάλλουρου 10, 1077, Λευκωσία.

Μεταξύ 10:00- 10:30 θα προσφερθεί καφές καλωσορίσματος, στην συνέχεια, κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, θα ακολουθήσει καθοδήγηση στην ανάπτυξη της εργαλειοθήκης με διαδραστικό τρόπο. Οι συμμετέχοντες φοιτητές θα μοιραστούν τις ιστορίες τους με το κοινό, ενώ η εκδήλωση θα ολοκληρωθεί στις 13:00  με μεσημεριανό γεύμα, που θα προσφερθεί στο εστιατόριο Demetra του ξενοδοχείου SEMELI.

Η παρουσίαση απευθύνεται και σε ακαδημαϊκά και διοικητικά μέλη των πανεπιστημίων στην Κύπρο αλλά και σε φοιτητές και συνεργάτες των ιδρυμάτων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, αφού αποτελούν πιθανά συμβαλλόμενα μέρη για την διεκπεραίωση του έργου.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται όπως δηλώσουν εάν θα συμμετέχουν ως άτομα ή ως εκπρόσωποι ομάδων, και τον αριθμό συμμετεχόντων της ομάδας τους. Λόγω περιορισμένου αριθμού συμμετεχόντων θα  τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Οι δηλώσεις συμμετοχής να αποστέλνονται στο: [email protected], τηλέφωνο επικοινωνίας (99218506). Προθεσμία δήλωσης συμμετοχών μέχρι τις 19/06/2023.

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ

Ομάδα διεκπεραίωσης έργου